Erste Group zvýšila čtvrtletní zisk o 10 procent

30.4.2010 15:03   |  

Rakouská Erste Group Bank zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 255,2 milionu eur (zhruba 6,5 miliardy korun). Provozní zisk Erste zvýšila o 17,3 procenta na 983,2 milionu eur (asi 25 miliard korun). Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Erste Bank vlastní Českou spořitelnu.

„Erste Group úspěšně zahájila rok 2010, i díky pozvolnému zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Bank AG Andreas Treichl. Tento trend byl podle něj podpořen zhodnocením regionálních měn a nižšími úroky v Rumunsku a v Maďarsku.

„Výsledky Erste mírně překonaly očekávání na všech úrovních hospodaření. Nejvíce k dobrým číslům přispěla aktiva Erste v České republice, na Slovensku a také na domácím rakouském trhu. Provozní výnosy ukazují, že nejenom Erste zatím spíše než oživení poptávky po bankovních produktech ze strany klientů využívá oživení na finančních trzích,“ uvedl analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Celková bilanční suma vzrostla od konce roku 2009 o 3,1 procenta na 208 miliard eur, především v důsledku výrazného nárůstu klientských vkladů na straně pasiv, což na straně aktiv vedlo k nárůstu mezibankovních obchodů a investic do cenných papírů. Poměr úvěrů k vkladům činil 112,7 procenta, uvedla Erste.

Čistý úrokový výnos se zvýšil o osm procent 1,324 bilionu eur, především díky zlepšení úrokové marže na 3,03 procenta.

Čisté příjmy z poplatků a provizí zaznamenaly první nárůst v meziročním srovnání za posledních šest čtvrtletí, a to o 6,1 procenta na 471,5 milionu eur. Příčinou byly vyšší příjmy z poplatků a provizí v oblasti obchodu s cennými papíry a v oblasti platebního styku. Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 1,8 procenta na 141,2 milionu eur.

„Celkově hodnotíme prezentovaná čísla pozitivně především díky výraznému růstu provozního zisku, který je tažen relativně stabilními výnosy z úroků a poplatků. Díky stabilizaci rizikových nákladů se silná provozní úroveň bude v příštích čtvrtletích stále výrazněji promítat do růstu čistého zisku společnosti“, uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.

Rizikové náklady ve srovnání s předchozím čtvrtletím výrazně klesly na 531,2 milionu eur, byl to první pokles od prvního čtvrtletí 2009. Ve srovnání s prvním čtvrtletím předchozího roku rizikové náklady sice ještě vzrostly, i když s nárůstem 43,5 procenta pomaleji než ve srovnání s celým rokem 2009.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web