Erste Group zvýšila do září čistý zisk na 737 milionů eur

29.10.2010 12:17   |  

Rakouská Erste Group, která je vlastníkem České spořitelny, zvýšila za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 2,3 procenta na 736,8 milionu eur (zhruba 18,1 miliardy korun). Provozní zisk Erste meziročně vzrostl o devět procent na více než tři miliardy eur.

„Erste Group se i ve třetím čtvrtletí 2010 podařilo zvýšit ziskovost, a to především díky provozním výnosům, které poprvé přesáhly hranici dvou miliard eur, redukci rizikových nákladů a postupnému zlepšování hospodářské situace ve střední a východní Evropě,“ prohlásil předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka hodnotí výsledky celkově pozitivně. „Na druhou stranu akcie Erste již před výsledky solidně posilovaly, proto nelze vyloučit ani dočasnou negativní reakci trhu,“ uvedl. Akcie Erste Bank na pražské burze se krátce před 10:30 obchodovaly o 2,70 procenta slabší na 793,60 koruny.

Problémy Erste podle Hatlapatky přetrvávají v Rumunsku, kde samotná banka připouští, že nepříznivé podnikatelské prostředí bude pokračovat i ve zbytku letošního roku a začátku příštího. „Erste kromě výsledků opět zopakovala, že nemusí navyšovat kapitál kvůli splácení participačního kapitálu státu,“ dodal.

Čistý úrokový výnos skupiny se zvýšil meziročně o šest procent na 4,076 miliardy eur především díky zlepšení úrokové marže. Rovněž čisté příjmy z poplatků a provizí rostly, a to o desetinu na 1,44 miliardy eur. Příčinou podle banky byly vyšší příjmy z poplatků a provizí v obchodu s cennými papíry a v platebním styku. Čistý zisk z obchodních operací naopak klesl o skoro čtvrtinu na 384 milionů eur.

Celková bilanční suma vzrostla od konce roku 2009 do konce září o 2,4 procenta na 206,5 miliardy eur, a to především v důsledku výrazného nárůstu klientských vkladů, což zároveň vedlo k nárůstu investic do cenných papírů. „Celkově byla velká část tohoto nárůstu způsobena pohyby měn ve střední a východní Evropě,“ uvedla banka. Poměr nákladů k výnosům zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny na 48,4 procenta.

Rizikové náklady vzrostly o téměř desetinu na 1,588 miliardy eur. Podle banky se tak potvrdilo výrazné zpomalení růstu, které bylo možné pozorovat již v předchozích čtvrtletích.

Do bankovní skupiny Erste patří i Česká spořitelna, která za tři čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o téměř 12 procent na 8,54 miliardy korun.

Mezi dceřiné společnosti Erste Group ve střední a východní Evropě patří také Erste Bank Maďarsko, rumunská Banca Comerciala, Erste Bank Chorvatsko, Erste Bank Srbsko, Erste Bank Ukrajina a Slovenská sporiteľňa. Ta za první tři čtvrtletí čistý zisk meziročně více než zdvojnásobila na 95 milionů eur.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web