Erste Group zvýšila v pololetí čistý zisk na 496 milionů eur

29.7.2011 7:52   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o 5,2 procenta na 496,3 milionu eur (zhruba 12 miliard korun). Provozní zisk skupiny klesl meziročně o 1,2 procenta na 1,97 miliardy eur (asi 47,7 miliardy korun).

„Obchodní prostředí druhého čtvrtletí charakterizovaly otřesy na trzích způsobené řeckou krizí státního dluhu a zároveň pokračujícím zotavováním ekonomiky ve střední a východní Evropě. Nejistota ohledně bonity některých evropských států se odrazila ve ztrátách z ocenění a vyšší tvorbě rezerv a opravných položek. Zatímco se země jako Česká republika, Rakousko nebo Slovensko vyvíjely velmi dobře, zaznamenaly Rumunsko a Maďarsko nadále slabý růst bankovního trhu,“ uvedl předseda představenstva banyk Andreas Treichl.


Čtěte také: České spořitelně v pololetí stoupl čistý zisk na 7,2 miliary korun


Pro všechny klíčové trhy Erste Group ve střední a východní Evropě pro rok 2011 očekává banka výrazný hospodářský růst. Zatímco v Rakousku, v České republice a na Slovensku se tento růst odrazí podle Erste ve zvyšující se poptávce po úvěrových a investičních produktech, zůstanou bankovní trhy v Maďarsku a v Rumunsku v pozadí a budou nuceny se nejdříve věnovat vlastním tématům specifickým pro jejich trh.

Čistý úrokový výnos meziročně mírně stoupl na 2,7 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí klesly o jedno procento na necelých 955 milionů eur. Rizikové náklady klesly o 13,3 procenta na 940 milionů eur. „Obzvláště pozitivní byl vývoj kvality úvěrů v České republice, na Slovensku a v Rakousku. Maďarsko a Rumunsko zůstávají i nadále zatíženy pomalejším tempem hospodářského zotavování,“ uvedla banka.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje finanční služby 17,5 milionům klientů v 3200 pobočkách v osmi zemích. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa. Banka rovněž působí v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web