Erste Group zvýšila ve čtvrtletí čistý zisk na 261 milionů eur

28.4.2011 11:43   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 2,1 procenta na 260,6 milionu eur (zhruba 6,3 miliardy korun). Provozní zisk skupiny klesl meziročně o tři procenta na necelých 954 milionu eur (asi 23 miliardy korun). Výsledky jsou podle analytiků mírným zklamáním.

„Erste Group úspěšně zahájila obchodní rok 2011 − pokles rizikových nákladů vedl k nárůstu čistého zisku, i když bylo nutné vyrovnat se s velmi citelnou zátěží ve formě bankovní daně v Rakousku a Maďarsku,“ uvedl předseda představenstva banky Andreas Treichl. Erste podle něj pro všechny trhy ve střední a východní Evropě i nadále očekává pokračující hospodářské oživení. „Česká republika a Slovensko přitom zůstávají na špici regionu,“ uvedl.

Česká spořitelna, kterou Erste ovládá, v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o téměř 21 procent na 3,8 miliardy korun.


Čtěte více: České spořitelně ve čtvrtletí stoupl čistý zisk na 3,8 miliard korun


„Celkově hodnotíme výsledky lehce negativně. Provozní i čistý zisk sice byly poblíž tržního očekávání, nicméně pouze zásluhou vyššího zisku z obchodování. Výraznější oživení hlavních výnosových položek, to jest úrokových výnosů a poplatků, stále nenastává,“ uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Obdobně hodnotí výsledky i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Z geografického pohledu hodnotíme pozitivně výsledky v ČR a na Slovensku, zklamáním je naopak výsledek v Maďarsku. Celkově hodnotíme výsledky Erste jako mírné zklamání především kvůli slabému čistému úrokovému výnosu,“ uvedl.

Čistý úrokový výnos Erste meziročně klesl o více než dvě procenta na 1,3 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí stouply o dvě procenta na 481 milionů eur. Rizikové náklady klesly o 13,4 procenta z 531,2 milionu eur v prvním čtvrtletí 2010 na 460,1 milionu eur v letošním prvním čtvrtletí.

„V důsledku opožděného překonání recese se v roce 2011 očekávají vyšší rizikové náklady v Maďarsku a v Rumunsku. V ostatních zemích by by měly rizikové náklady poklesnout o 10 až 20 procent a umožnit tak další zvyšování ziskovosti,“ uvedla banka.

Celková bilanční suma skupiny vzrostla od konce roku 2010 o necelá čtyři procenta na 213,5 miliardy eur díky rozšíření objemu mezibankovních obchodů.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web