Erste Group zvýšila ve čtvrtletí čistý zisk na 261 milionů eur

28.4.2011 11:43   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 2,1 procenta na 260,6 milionu eur (zhruba 6,3 miliardy korun). Provozní zisk skupiny klesl meziročně o tři procenta na necelých 954 milionu eur (asi 23 miliardy korun). Výsledky jsou podle analytiků mírným zklamáním.

„Erste Group úspěšně zahájila obchodní rok 2011 − pokles rizikových nákladů vedl k nárůstu čistého zisku, i když bylo nutné vyrovnat se s velmi citelnou zátěží ve formě bankovní daně v Rakousku a Maďarsku,“ uvedl předseda představenstva banky Andreas Treichl. Erste podle něj pro všechny trhy ve střední a východní Evropě i nadále očekává pokračující hospodářské oživení. „Česká republika a Slovensko přitom zůstávají na špici regionu,“ uvedl.

Česká spořitelna, kterou Erste ovládá, v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o téměř 21 procent na 3,8 miliardy korun.


Čtěte více: České spořitelně ve čtvrtletí stoupl čistý zisk na 3,8 miliard korun


„Celkově hodnotíme výsledky lehce negativně. Provozní i čistý zisk sice byly poblíž tržního očekávání, nicméně pouze zásluhou vyššího zisku z obchodování. Výraznější oživení hlavních výnosových položek, to jest úrokových výnosů a poplatků, stále nenastává,“ uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Obdobně hodnotí výsledky i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Z geografického pohledu hodnotíme pozitivně výsledky v ČR a na Slovensku, zklamáním je naopak výsledek v Maďarsku. Celkově hodnotíme výsledky Erste jako mírné zklamání především kvůli slabému čistému úrokovému výnosu,“ uvedl.

Čistý úrokový výnos Erste meziročně klesl o více než dvě procenta na 1,3 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí stouply o dvě procenta na 481 milionů eur. Rizikové náklady klesly o 13,4 procenta z 531,2 milionu eur v prvním čtvrtletí 2010 na 460,1 milionu eur v letošním prvním čtvrtletí.

„V důsledku opožděného překonání recese se v roce 2011 očekávají vyšší rizikové náklady v Maďarsku a v Rumunsku. V ostatních zemích by by měly rizikové náklady poklesnout o 10 až 20 procent a umožnit tak další zvyšování ziskovosti,“ uvedla banka.

Celková bilanční suma skupiny vzrostla od konce roku 2010 o necelá čtyři procenta na 213,5 miliardy eur díky rozšíření objemu mezibankovních obchodů.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web