Erste koupí retailové aktivity Citigroup v Maďarsku. Chce i českou divizi

Rakouská bankovní skupina Erste Group chystá koupi maďarských aktivit americké banky Citigroup na poli drobného (retailového) bankovnictví. Agentuře Reuters to dnes řeklo několik zdrojů z bankovních kruhů. Šéf Erste Andreas Treichl již dříve uvedl, že jeho společnost se zajímá také o převzetí české retailové divize Citibank, jejíž činnost chce americká firma letos ukončit.

ilustrační foto
12.6.2015 14:30   |  

Erste v únoru uzavřela s vládou Viktora Orbána dohodu, v níž potvrdila záměr zůstat dlouhodobě v Maďarsku a slíbila, že zvýší poskytování úvěrů výměnou za snížení vysoké bankovní daně a další vstřícné kroky vlády. Maďarská vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v rámci dohody získají menšinové podíly v maďarské divizi Erste Group.

Generální ředitel Erste Andreas Treichl v březnu řekl, že jeho skupina soutěží s několika dalšími bankami o retailové aktivity Citibank v Maďarsku. Zdroje Reuters nyní sdělily, že ze souboje vyšla vítězně Erste a že se už o transakci rozhodlo. Podle jednoho z nich bude dohoda zveřejněna během měsíce. Objem aktivit, které má Erste v Maďarsku, by se touto akvizicí zvýšil o deset procent.

Vývoj akcií Erste za posledních 5 let:

Mluvčí maďarské Citibank odmítla uvést o výsledku prodeje retailové divize podrobnosti. Transakce se podle ní nebude týkat divize firemních služeb ani obslužného centra Citi v Budapešti. Mluvčí Erste Group jen uvedla, že společnost vyjádřila o maďarské aktivity Citigroup zájem a nyní čeká na výsledek.

Citigroup spustila služby pro drobné klienty v Maďarsku v roce 1995. Nyní tam má deset poboček, všechny v Budapešti. Její tamní celková aktiva měla na konci roku 2013 hodnotu 943 miliard forintů (83 miliard korun). Od roku 2009 funguje maďarská divize Citigroup jako pobočka irské dceřiné společnosti Citibank Europe, která má bankovní licenci pro všechny země EU.

Redukce zahraničních aktivit

Citigroup v letech po finanční krizi omezovala své zahraniční aktivity. Stahovala se ze služeb pro drobné klienty zejména na vyspělých trzích, jako je Japonsko. Erste patří k předním bankovním skupinám ve střední a východní Evropě. Společnost působí v sedmi zemích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Treichl počátkem roku řekl, že skupina uvažuje o koupi aktivit Citibank v České republice a v Maďarsku. Citibank loni v říjnu sdělila, že během letoška ukončí činnost na českém trhu drobného bankovnictví a na deseti dalších trzích a chce se na nich do budoucna soustředit pouze na poskytování služeb firemnímu sektoru.


Čtěte také:

České banky se perou o karty a účty Citibank

Citibank chystá prodej osobního bankovnictví v Česku

S&P snížila ratingy několika bank, včetně Erste a Deutsche

Erste v prvním čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 6,2 miliardy korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web