Erste se stala Bankou roku ve střední a východní Evropě

3.12.2010 17:53   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group ve čtvrtek obdržela cenu Banka roku ve střední a východní Evropě, kterou každoročně uděluje magazín The Banker. Ceny pro nejlepší banku v dané zemi byly uděleny i její domácí pobočce Erste Bank Österreich a České spořitelně, která společnosti také patří.

Česká spořitelna u nás vyhrála pošesté v řadě. „Výsledky, kterých jsme dosáhli, a odolnost banky i na vrcholu krize mluví samy za sebe – prokázaly, že máme správnou strategii ve správném regionu se správnými lidmi,“ uvedl pro The Banker šéf Erste Andreas Treichl.

Podle hodnocení magazínu byl tento rok pro zahraniční banky působící ve střední a východní Evropě nepříliš úspěšný. V některých zemích, jako například v Maďarsku, Rumunsku se musely potýkat s propadem směnných kurzů místních měn. To se odrazilo při udílení letošní ceny, kdy malé místní banky často porazily soupeře se zahraničním vlastníkem.

Slovenský vítěz Poštová banka sice nepatří mezi největší v zemi, v roce 2009 ale dosáhl nárůstu zisku o 143 procent.

Pozici německé jedničky získala Deutsche Bank, která navzdory krizi loni vykázala čistý zisk 4,96 miliardy eur. Společnost v roce 2009 také koupila většinový podíl v Postbank, čímž získala dalších 14 milionů klientů na místním trhu.

V Polsku se vítězem stala Bank Zachodni WBK, a to navzdory tomu, že její vlastník, Allied Irish Bank, byl zestátněn a přinucen irskou vládou svou polskou pobočku prodat. Novým majitelem se stal Santander.

Banky roku každoročně vybírá komise složená z editorů The Banker a šéfů vybraných britských společností. Letošními kritérii ocenění byly uvedení nových technologií či produktů uchazeči a jejich schopnost zajistit akcionářům návratnost investic.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web