EU a Švýcarsko podepsaly dohodu, která má zamezit daňovým únikům

Evropská unie podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze. EU a Švýcarsko si totiž podle dohody budou od roku 2018 automaticky vyměňovat informace o bankovních účtech svých obyvatel.

ilustrační foto
27.5.2015 17:58   |  

„Dnešní dohoda ohlašuje novou éru daňové transparentnosti a spolupráce mezi EU a Švýcarskem. Je to další úder namířený proti daňovým podvodníkům a další krok ke spravedlivějšímu zdanění v Evropě,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Dohoda ale ještě musí být ratifikována v samotném Švýcarsku. Ratifikace by si mohla vyžádat referendum, které by dohodu mohlo zamítnout. Nebyl by to přitom první případ, kdy by se Švýcaři v lidovém hlasování postavili proti užší spolupráci s EU, upozorňuje agentura DPA.

EU dostane přístup k jménům, adresám a stavům kont

Členské státy EU budou díky dohodě každoročně dostávat údaje o účtech svých daňových poplatníků u švýcarských bank. Informace budou zahrnovat například jméno, adresu, datum narození a stav konta. „Tato nová transparentnost by neměla jen zlepšit schopnost členských států vypátrat osoby vyhýbající se placení daní a zakročit proti nim, měla by také fungovat jako odstrašující prostředek proti ukrývání příjmů a majetku v zahraničí s cílem vyhnout se placení daní,“ uvedla komise.

Dohoda se Švýcarskem podle EU odpovídá globálním standardům Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro výměnu informací. Moscovici v současnosti pracuje na podobných dohodách s Andorrou, Lichtenštejnskem, Monakem a San Marinem. Jejich podpis se očekává ještě v letošním roce.


Čtěte také:

Konec švýcarské diskrétnosti. Země chce sdílet daňové údaje s Bruselem

Ohlasy švýcarského referenda: EU varuje před důsledky, nacionalisté slaví

Bern podpoří protiruské sankce EU

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web