EU a Švýcarsko podepsaly dohodu, která má zamezit daňovým únikům

Evropská unie podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze. EU a Švýcarsko si totiž podle dohody budou od roku 2018 automaticky vyměňovat informace o bankovních účtech svých obyvatel.

ilustrační foto
27.5.2015 17:58   |  

„Dnešní dohoda ohlašuje novou éru daňové transparentnosti a spolupráce mezi EU a Švýcarskem. Je to další úder namířený proti daňovým podvodníkům a další krok ke spravedlivějšímu zdanění v Evropě,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Dohoda ale ještě musí být ratifikována v samotném Švýcarsku. Ratifikace by si mohla vyžádat referendum, které by dohodu mohlo zamítnout. Nebyl by to přitom první případ, kdy by se Švýcaři v lidovém hlasování postavili proti užší spolupráci s EU, upozorňuje agentura DPA.

EU dostane přístup k jménům, adresám a stavům kont

Členské státy EU budou díky dohodě každoročně dostávat údaje o účtech svých daňových poplatníků u švýcarských bank. Informace budou zahrnovat například jméno, adresu, datum narození a stav konta. „Tato nová transparentnost by neměla jen zlepšit schopnost členských států vypátrat osoby vyhýbající se placení daní a zakročit proti nim, měla by také fungovat jako odstrašující prostředek proti ukrývání příjmů a majetku v zahraničí s cílem vyhnout se placení daní,“ uvedla komise.

Dohoda se Švýcarskem podle EU odpovídá globálním standardům Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro výměnu informací. Moscovici v současnosti pracuje na podobných dohodách s Andorrou, Lichtenštejnskem, Monakem a San Marinem. Jejich podpis se očekává ještě v letošním roce.


Čtěte také:

Konec švýcarské diskrétnosti. Země chce sdílet daňové údaje s Bruselem

Ohlasy švýcarského referenda: EU varuje před důsledky, nacionalisté slaví

Bern podpoří protiruské sankce EU

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web