EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Velké evropské banky musí při nejbližších zátěžových testech překonat větší překážky, než při dřívějších prověrkách. Vypořádat se musí například s požadavkem na větší vlastní kapitál.

ECB
31.1.2014 14:28   |  

Na evropské banky se chystá dosud nejtěžší zdravotní prověrka. Evropský bankovní úřad (EBA) bude nově požadovat vlastní kapitál ve výši nejméně 5,5 procenta celkového jmění. Poslední test v roce 2011 požadoval o půl procenta méně.

Prověrkami musí na jaře v létě letošního roku projít 124 bank z 22 členských států Evropské unie, které představují více než polovinu evropského bankovnictví. V roce 2011 přitom evropské orgány testovaly jen 91 finančních domů. Přesný plán dvou chystaných krizových scénářů úřady zveřejní v dubnu, výsledky pak na konci října. Testu se nevyhnou ani matky českých bank.

Simulované scénáře budou v každém případě zahrnovat propad ekonomiky, nahromadění nesplácených dluhů, propad cen státních dluhopisů či potíže s refinancováním. Oproti předchozím testům si tentokrát budou národní regulátoři pro své banky stanovit dodatečné podmínky, které musí splnit.

Dosavadní zátěžové testy Evropské centrální banky sklízely kritiku za neprůhlednost a nedostatečnou přísnost. Také proto budou nové prověrky vycházet z požadavků EBA, které jsou přísnější než globání pravidla Basel III.


Čtěte také:

Slovinsko zachraňuje bankovní systém. Zavře dvě menší banky

ECB startuje třetí pokus o návrat důvěry v evropské banky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník Fotogalerie

Slavné italské Koloseum je po rozsáhlých úpravách mnohem impozantnější, než tomu bylo dříve. Při opravách za miliony eur byla odstraněna patina a vyčištěna špína ze známé… více

Komerční prezentace
Mobilní web