EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Velké evropské banky musí při nejbližších zátěžových testech překonat větší překážky, než při dřívějších prověrkách. Vypořádat se musí například s požadavkem na větší vlastní kapitál.

ECB
31.1.2014 14:28   |  

Na evropské banky se chystá dosud nejtěžší zdravotní prověrka. Evropský bankovní úřad (EBA) bude nově požadovat vlastní kapitál ve výši nejméně 5,5 procenta celkového jmění. Poslední test v roce 2011 požadoval o půl procenta méně.

Prověrkami musí na jaře v létě letošního roku projít 124 bank z 22 členských států Evropské unie, které představují více než polovinu evropského bankovnictví. V roce 2011 přitom evropské orgány testovaly jen 91 finančních domů. Přesný plán dvou chystaných krizových scénářů úřady zveřejní v dubnu, výsledky pak na konci října. Testu se nevyhnou ani matky českých bank.

Simulované scénáře budou v každém případě zahrnovat propad ekonomiky, nahromadění nesplácených dluhů, propad cen státních dluhopisů či potíže s refinancováním. Oproti předchozím testům si tentokrát budou národní regulátoři pro své banky stanovit dodatečné podmínky, které musí splnit.

Dosavadní zátěžové testy Evropské centrální banky sklízely kritiku za neprůhlednost a nedostatečnou přísnost. Také proto budou nové prověrky vycházet z požadavků EBA, které jsou přísnější než globání pravidla Basel III.


Čtěte také:

Slovinsko zachraňuje bankovní systém. Zavře dvě menší banky

ECB startuje třetí pokus o návrat důvěry v evropské banky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web