Řecku hrozí obří dluhy, EU chce zakročit

20.9.2010 11:03   |  

Řecko se ze svého ekonomického propadu vzpamatovává jen velice pomalu, výhledy jsou nepříznivé. V důsledku toho uvažuje Evropská unie o větší finanční podpoře. Došlo také k nové dohodě mezi Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, která umožní odklad zátěžového testu řeckých bank.

„Vysoce postavení úředníci EU věří, že řecká vláda nebude schopna v termínu splnit tvrdé podmínky dohodnuté mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli,“ uvedla řecká média. Úvahy nad větší finanční pomocí pro Řecko se objevily po pochybách ekonomů, zda se Řekové budou schopni za tři roky postavit na vlastní nohy.

Dluh země totiž tehdy bude dosahovat navzdory úsporným opatřením asi 150 procent HDP, což je nejen 2,5krát více, než povolují unijní rozpočtová pravidla, ale je to výrazně více než v době těsně před vypuknutím dluhové krize.

Řecká ekonomika se i díky tvrdým úsporným opatřením letos propadne podle odhadů o zhruba čtyři procenta, což velmi komplikuje snahu Athén dodržet slíbené snížení ročního rozpočtového schodku z loňských 13,6 procenta HDP na 8,1 procenta HDP. To je podmínkou poskytnutí pomoci, na které se letos na jaře Řecko dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem a zeměmi eurozóny.

Zátěžové testy řeckých bank by měly proběhnout na konci října. Posunutí původního data o měsíc by mělo dát úřadům více času na přípravu. Poslední zátěžové zkoušky provedla Evropská unie v červenci. Z 91 evropských bank nebylo jen sedm schopno reagovat na nepříznivé ekonomické prostředí. Řecká ATEbank byla jednou z nich. „Banky podstoupily zátěžové zkoušky nedávno a od té doby se mnoho nezměnilo,“ uvedla agentura Reuters nejmenovaný zdroj z řecké národní banky.

Autor: čtk, haj

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web