EU zvýšila odhad růstu ekonomiky EU a eurozóny

13.9.2010 11:28   |  

Evropská komise prudce zvýšila odhad růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie pro letošní rok. Hospodářství zemí platících eurem by mělo vzrůst o 1,7 procenta, původně komise odhadovala 0,9 procenta. Ekonomika celé evropské sedmadvacítky by měla vzrůst o 1,8 procenta, původní prognóza hovořila o 1,0 procenta.

Podle původní prognózy z května letošního roku měla ekonomika eurozóny expandovat jen o 0,9 procenta, HDP celé evropské sedmadvacítky měl pak vzrůst jedno procento. Důvodem zvýšení prognózy je zejména slibný ekonomický vývoj v nejsilnější ekonomice Evropské unie - v Německu.

„Evropská ekonomika je na dobré cestě k zotavení z ekonomické krize, probuzení domácí poptávky je navíc pozitivním signálem pro pracovní trh. Na druhé straně je míra nejistoty stále vysoká a je třeba se i nadále soustředit na udržování finanční stability a fiskální konsolidaci,“ uvedl ke zprávě Olli Rehn, evropský komisař pro měnové záležitosti.

Evropská komise vylepšila předpověď hospodářského růstu na základě vývoje v ekonomikách Německa, Španělska, Francie, Itálie, Nizozemska, Polska a Velké Británie, které tvoří 80 procent celého unijního hospodářství. Letos by nejrychleji měly růst ekonomiky Německa a Polska, a to shodně o 3,4 procenta. V případě německého hospodářství Brusel na jaře odhadoval růst o 1,2 procenta a v případě polského 2,7 procenta.

Evropská centrální banka pro letošní rok predikuje expanzi HDP eurozóny o 1,4 až 1,7 procenta. Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském roce klesnul o 4,1 procenta, HDP Evropské unie se loni snížil o 4,2 procenta.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web