EU zvýšila odhad růstu ekonomiky EU a eurozóny

13.9.2010 11:28   |  

Evropská komise prudce zvýšila odhad růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie pro letošní rok. Hospodářství zemí platících eurem by mělo vzrůst o 1,7 procenta, původně komise odhadovala 0,9 procenta. Ekonomika celé evropské sedmadvacítky by měla vzrůst o 1,8 procenta, původní prognóza hovořila o 1,0 procenta.

Podle původní prognózy z května letošního roku měla ekonomika eurozóny expandovat jen o 0,9 procenta, HDP celé evropské sedmadvacítky měl pak vzrůst jedno procento. Důvodem zvýšení prognózy je zejména slibný ekonomický vývoj v nejsilnější ekonomice Evropské unie - v Německu.

„Evropská ekonomika je na dobré cestě k zotavení z ekonomické krize, probuzení domácí poptávky je navíc pozitivním signálem pro pracovní trh. Na druhé straně je míra nejistoty stále vysoká a je třeba se i nadále soustředit na udržování finanční stability a fiskální konsolidaci,“ uvedl ke zprávě Olli Rehn, evropský komisař pro měnové záležitosti.

Evropská komise vylepšila předpověď hospodářského růstu na základě vývoje v ekonomikách Německa, Španělska, Francie, Itálie, Nizozemska, Polska a Velké Británie, které tvoří 80 procent celého unijního hospodářství. Letos by nejrychleji měly růst ekonomiky Německa a Polska, a to shodně o 3,4 procenta. V případě německého hospodářství Brusel na jaře odhadoval růst o 1,2 procenta a v případě polského 2,7 procenta.

Evropská centrální banka pro letošní rok predikuje expanzi HDP eurozóny o 1,4 až 1,7 procenta. Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském roce klesnul o 4,1 procenta, HDP Evropské unie se loni snížil o 4,2 procenta.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web