Euro a akcie padaly z obav o Řecko

Světové akciové trhy vstoupily do nového týdne velmi negativně. Značně oslabovalo také euro, které se dostalo na úroveň z loňského prosince. Na vině jsou rostoucí obavy, že Řecko, které je stále bez funkční vládní koalice, vystoupí z eurozóny.

Makléř na burze
15.5.2012 7:35   |  

Centrální bankéři zemí, kde se platí eurem, poprvé veřejně hovořili o nákladech na řecké opuštění evropské monetární unie. Komentáře členů Rady guvernérů ECB tak ukazují, že možnost fragmentace eurozóny začínají evropští politici brát velmi vážně.


Čtěte také:

Obava z chaosu srazila euro

Krugman: Euro může skončit během pár měsíců


Reakce finančních trhů na sebe nenechala dlouho čekat. Všechna riziková aktiva, která těží z růstu světové ekonomiky, včera oslabovala. Nepomohlo jim ani to, že čínská centrální banka dále uvolnila monetární politiku, přesněji s účinností od 17. května snížila povinné minimální rezervy, které u ní musejí obchodní banky držet. Chce tak finační domy přimět k úvěrování. Index šanghajské burzy přesto odepsal šest desetin procenta.

Ještě hůře si vedly evropské akciové trhy. Nejhůře se napříč Evropou dařilo bankovním titulům, které v průměru odepsaly tři procenta. Britská HSBC oslabovala o více než dvě procenta, rakouská Erste ztrácela 3,5 procenta, francouzská Société Générale 3,5 procenta a francouzská pojišťovací skupina Natixis 4,5 procenta.

Panevropský index FTSE Eurofirst ztratil 2,1 procenta. Frankfurtský index DAX oslaboval o více než dvě procenta, pražský PX přišel o 1,5 procenta a propadla se pod 900 bodů a britský FTSE 100 o 2,1 procenta. Zámořské indexy S&P 500 a Dow Jones otevřely s půlprocentní ztrátou. Na 1560 dolarů za troyskou unci, o 1,1 procenta, poklesla i cena zlata. Investoři přesouvali prostředky do „bezpečných defenzivních nástrojů“. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči koši světových měn a který má inverzní korelaci s náladou investorů, posiloval o 0,4 procenta. Klesaly výnosy amerických a německých vládních dluhopisů.

Desetileté americké dluhopisy nesou výnos 1,78 procenta a výnos německých obligací se stejnou splatností klesl pod 1,5 procenta. Společná evropská měna se propadla na hodnotu 1,283 dolaru za euro, a dostává se tak na úrovně, kde byla loni v prosinci před prvním kolem levných půjček LTRO Evropské centrální banky.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě aktualizováno

Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí vzrostl prodej o 4,6 procent na 569 400 vozů. K rekordnímu výsledku přispěl dobrý vývoj na nejdůležitějších trzích, v Číně a Evropě, a… více

Mobilní web