Eurové transakce v EU budou pohodlnější a levnější od února 2014

Obyvatelé Evropské unie budou levněji a jednodušeji provádět eurové transakce mezi jednotlivými členskými zeměmi od 1. února 2014. Podle agentury Reuters se na tom dnes dohodl Evropský parlament a jednotlivé země unie. Uvedené datum pro zavedení takzvané jednotné platební zóna SEPA je podle dohody pro banky závazné. Zhruba do dvou let by tudíž měly zmizet všechny bariéry, které dosud brání hladkému a levnému převodu eur napříč unií.

ilustrační foto
20.12.2011 18:30   |  

Až začne nový systém platit, lidem v kterékoli zemi EU bude stačit jeden bankovní účet, z něhož budou moci posílat platby v eurech do kterékoli země EU stejným způsobem, jako je dnes dělají v rámci své země. Totéž bude platit i pro příjem eurových plateb. Žádnými skrytými poplatky národních bank už platby zatíženy nebudou.

„Prospěch z toho budou mít uživatelé všech účtů, protože mezinárodní konkurence mezi poskytovateli služeb by měla snížit ceny,“ citoval Reuters ze sdělení Evropského parlamentu.


Čtěte také: Schwarzenberg: Evropa by bez eura přežila


Podle Evropské komise, která vypracovala návrh změn, by jednotná platební zóna SEPA mohla během šesti let ušetřit až 123 miliard eur (asi 3,1 bilionu korun). Vedle toho, že zmizí platební bariéry, nebudou zatěžovány poplatky ani přímé debetní platby.

Rok 2014 jako poslední termín pro zavedení plně funkční jednotné platební zóny SEPA představuje proti původním plánům čtyřleté zpoždění. Na vině je pozdní schválení příslušných opatření před stanovením konečného data pro plnou migraci z národních systémů do soustavy SEPA.

Evropský parlament musí dnešní dohodu ještě formálně schválit. Stejný krok musí učinit i Rada EU.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web