Eurozóna chce navýšit záchranný fond ESM na dva biliony eur | E15.cz

Eurozóna chce navýšit záchranný fond ESM na dva biliony eur

Eurozóna chce navýšit záchranný fond ESM na dva biliony eur
euro, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
bru

Eurozóna plánuje zvýšení kapacity záchranného fondu ESM na dva biliony eur (téměř 50 bilionů korun) ze současných 500 miliard eur (asi 12,5 bilionu korun). Informuje o tom dnes německý týdeník Der Spiegel. Více peněz má pokrýt případné potřeby Itálie a Španělska, které se během krize v eurozóně dostaly do velkých problémů.

Podle německého týdeníku by měl fond nově sloužit zejména k nákupu těch nejrizikovějších dluhopisů, které Španělsko či Itálie vydaly. Nákupu by se prostřednictvím fondu mohli účastnit i soukromí investoři, jejichž riziko by proti současnosti bylo nižší, protože by jej nenesli celé sami. Právě obavy investorů z prohlubování krize v eurozóně stojí za nárůstem nákladů na obsluhu státního dluhu u některých zemí platících eurem.

S plány na navýšení kapacity ESM prý souhlasí i jinak skeptičtí Němci. Konečnou dohodu eurozóny ovšem tentokrát blokují Finové. Ti se domnívají, že takový krok by znamenal obrovský zásah do smlouvy o vzniku záchranného fondu, který by si vyžádal souhlas národních parlamentů.

Španělsko je považováno na žhavého kandidáta na finanční pomoc eurozóny. Spekuluje se o tom, že Madrid začal již s Evropskou komisí připravovat záchranný plán. Ten by měl obsahovat i závazek hospodářských reforem, bez nichž Španělsko nemůže pomoc získat.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!