Evropa váhá se zveřejněním zátěžových testů bank

18.6.2010 8:39   |  

Evropa nervózně přešlapuje kolem výsledků zátěžových testů bank, které mají prokázat odolnost finančních domů v případě rozšíření dluhové krize. První na řadě měly být španělské banky. Ještě včera ráno španělská ministryně financí Elena Salgadová tvrdila, že výsledky zveřejní.

Odpoledne však Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), který má zátěžové testy v EU na starosti, oznámil, že výsledky evropských zemí, tedy včetně Španělska, budou k dispozici až počátkem července. Co nejrychlejší zveřejnění dat přitom chtěl ještě na počátku týdne sám guvernér centrální banky Španělska Miguel Angel Fernandez Ordonez. „Národní banka Španělska musí umožnit veřejnosti zjistit bližší informace o stavu bank,“ tvrdil Ordonez. Včera už ale konkrétní termín plánovaného zveřejnění dat neupřesnil. A to i přesto, že k okamžitému zveřejnění výsledků vyzval šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Podle analytiků odklady nejsou dobrou zprávou, protože nahrávají spekulacím o tom, že země jako Španělsko chtějí nejdříve státní záruky bankám, aby mohly případná nepříznivá data zátěžových testů oznámit.

Ekonomové vysvětlují změnu postoje i tím, že pokud by data zátěžových testů Španělé zveřejnili a ta by nedopadla dobře, v rychlém sledu by zřejmě následovaly i výsledky v dalších zemích, kde angažovanost bank vůči zadluženým státům překračuje únosné meze. A to kvůli snaze, aby negativní zprávy odezněly najednou a co možná nejrychleji. Jenže to by zřejmě zasadilo novou ránu kapitálovým a finančním trhům.

„V případě špatných výsledků stress testů by se ještě více prohloubila nedůvěra ve finanční sektor, především ten španělský, který je na takové zprávy velmi náchylný,“ uvedl analytik Capital Partners Josef Stoulil.

Dilema výstižně shrnul výkonný ředitel Deutsche Bank Josef Ackerman. „Zveřejnění výsledků evropských zátěžových testů bank by mohl být dobrý nápad, pokud se ukáže, že banky mají dostatečný kapitál. Pokud ne, zvýšily by špatné výsledky stress testů jen nejistoty a nestabilitu na trzích,“ uvedl pro britský The Financial Times.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web