Evropa zavírá dveře penězům diktátorů

16.2.2011 8:17   |  

Sesazený egyptský prezident Husní Mubarak nehledal v posledních dnech jen úkryt pro sebe, ale i pro své bohatství dosahující v přepočtu údajně až bilion korun. Podle britského Daily Telegraphu v posledních týdnech Mubarakovy vlády jeho rodina horečně převáděla majetek na bezpečné zahraniční účty.

Varováním mu byl osud tuniského exprezidenta Zína Abidína bin Alího, jemuž švýcarské úřady zmrazily všechna konta. Včasné přesunutí financí z Londýna a Curychu tak Mubarakovu rodinu patrně uchránilo před zchudnutím.

Peníze, které už jsou pryč

Mubarakův majetek pobídl britského ministra hospodářství Vince Cablea k bezprecedentní výzvě, aby mezinárodní společenství vypátralo osud exprezidentových miliard. „Je zde jasná potřeba organizované mezinárodní akce,“ prohlásil ministr pro Daily Telegraph. Cable se zasazuje o vyšetření, protože je pravděpodobné, že Mubarakova rodina významně podnikala právě přes Londýn, kde působili Mubarakovi synové Gámal i Alá.

O jejich převody se už zajímá britský Úřad pro odhalování závažných podvodů. Ministr prohlásil, že vypátrání a zmrazení peněz by bylo „skvělé pro reputaci londýnské City“, ale sám skepticky dodává, že peníze už pravděpodobně nejsou na ostrovech. Podobné je to s Mubarakovými penězi ve Švýcarsku. Donedávna jeho curyšské účty patřily k bezpečným místům pro peníze jakéhokoliv původu. Jenže od počátku února v alpské republice platí zákon proti penězům nejasného původu, obecně přezdívaný „Lex Duvalier“, protože jeho první aplikací bylo vydání zmrazeného majetku haitského exdiktátora Jeana Clauda Duvaliera zpět haitskému lidu.

„Nový zákon umožňuje švýcarské vládě navrátit peníze legitimním vlastníkům v případech prokázané zpronevěry,“ vysvětlil agentuře IPS šéf právního odboru švýcarské vlády Valentin Zellweger. V případě tuniského exprezidenta bin Alího zákon zafungoval, ale Mubarak nejspíše stačil peníze před svým pádem převést. „Pokud měl v Curychu nějaké peníze, jsou už touto dobou patrně pryč,“ řekl zdroj britského deníku Daily Telegraph.

Soumrak bankovního tajemství

Posun k omezení bankovního tajemství je ale vidět v celé Evropě.

Evropská komise připravila směrnici, podle které už bankovní tajemství nemůže být důvodem pro odmítnutí spolupráce mezi členskými státy ohledně daňových úniků.

I nečlenské země Evropy omezují po vzoru Švýcarska absolutní nedotknutelnost bankovního tajemství.
Například Lichtenštejnsko, jehož banky jsou vyhledávány z důvodů krácení daní, se v roce 2009 zavázalo dospět ke standardům a transparentnosti dle požadavků Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web