Evropa zpřísňuje odměňování bankéřů

8.12.2010 18:35   |  

Od příštího roku dojde ke zpřísnění systému odměňování bankéřů a vedoucího managementu evropských bank. Vyplynulo to z vyjednávání o nových pravidlech reagujících na finanční krizi, známých jako Basel III. Podle zástupců českých bank je ale nařízení v rozporu s českou legislativou.

Regulace platná od prvního ledna 2011 nařizuje, že bonusová politika bank a obchodníků s cennými papíry nesmí podněcovat k navyšování rizik a neměla by v konečném důsledku ohrožovat finanční stabilitu banky. Top management evropských bank tak už nebude dostávat prémie naráz, ale po částech. Navíc 50 procent odměn jim musí být vyplaceno v nepeněžních nástrojích, které jsou provázané s úvěrovou kvalitou banky.

V praxi to bude vypadat tak, že první rok dostanou bankéři v hotovosti jen 30 procent odměny a zbytek pak dostanou v nepeněžní formě, například akciích společnosti. Ty však nesmí minimálně další dva roky prodat.

Některé finanční instituce však poukazují na chyby a nedostatky přijatého opatření, které považují spíše za populistické politické gesto vůči „zlým bankéřům“.

„Některá pravidla jsou navíc v rozporu s českým zákoníkem práce a zákonem o bankách. Nařízení je totiž retroaktivní, bude se týkat už odměn za rok 2010,“ prohlásila ředitelka úseku Centrální řízení rizik České spořitelny Monika Laušmanová.

Proti zavedení této praxe byla také Česká národní banka.

Autor: mediafax, haj, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web