Evropanům hrozí ztráta postu šéfa MMF, pomoc Řecku to může zkomplikovat

16.5.2011 14:07   |  

Evropanům po nedělním zatčení Dominiqua Strausse-Kahna vážně hrozí, že přijdou o post šéfa Mezinárodního měnového fondu. Podle deníku Financial Times by zástupce Evropské unie mohl nahradit některý z kandidátů rozvojových zemí. Změna ve vedení MMF by mohla znamenat komplikace pro finanční pomoc Řecku, ale i Irsku a Portugalsku.

Strauss-Kahnovi měl jeho pětiletý mandát skončit příští rok, jeho předčasný odchod kvůli obvinění ze znásilnění ale komplikuje vyhlídky Evropanů, že ho v čele instituce vystřídá jiný zástupce sedmadvacítky.

„Očekávalo se, že Evropané do vedení fondu dosadí po dohodě s Američany svého člověka. Spojené státy si pak zase budou chtít udržet šéfování Světové bance,“ uvedl pro Financial Times Simon Jonson, bývalý vedoucí ekonom MMF.

Jenže po skandálu Strausse-Kahna je pozice Evropanů oslabená a jejich tradiční dělení postů s Američany zřejmě nebudou chtít dál tolerovat rozvojové země. Ty dlouhodobě zmiňují, že úvěrové programy pro zadlužené země západní Evropy jsou daleko volnější, než ty určené rozvojovému světu. Současnou situaci tak budou rozvojové země brát jako příležitost rozbít zaběhnutá pravidla a prosadit transparentní volbu.

„Úvěrový program pro Řecko dostal MMF do nepříjemné pozice vůči rozvojovým zemím, které ho vnímaly jako další ukázku asymetrického zacházení,“ řekl pro Financial Times Eswar Prasad, bývalý šéf čínské pobočky MMF.


Čtěte také:

Šéf MMF Strauss-Kahn obviněn ze sexuálního útoku

Strausse-Kahna v čele MMF dočasně nahradí jeho náměstek Lipsky

Ministři v Bruselu, euro na sestupu


Seznam favoritů na zisk postu po Strauss-Kahnovi tak rázem vypadá úplně jinak než za normálních okolností. Patří mezi ně Kemal Dervis z Turecka, Trevor Manuel z Jihoafrické republiky, Stanley Fischer z Izraele, Augustins Carstens z Mexika či Montek Singh Ahluwalia z Indie.

Řecko první na řadě

Jako první se komplikace dají čekat v Řecku. Athény usilují o další zhruba 12-miliardovou půjčku od EU a MMF. Řekové ale neplní memorandum, které s mezinárodním společenstvím loni podepsali.

Uzavřít podmínky úvěru by bez Strausse-Kahna, který vyvíjel ve prospěch Řeků diplomatický tlak, mohlo být poměrně obtížné. MMF by mohl být podstatně méně ochotný Řekům vyplácet další peníze bez příslibu opravdových strukturálních reforem.

Měnový fond by rovněž mohl přestat podporovat stanovisko Evropské komise a Evropské centrální banky, že pro Řecko není vhodná restrukturalizace veřejného dluhu.

Podle zprávy, o které dnes informuje německý deník Die Welt, má MMF vážné pochybností, zda má smysl Aténám poskytovat další úvěry. Je možné, že v nové situaci ještě zesílí tlak, aby se Mezinárodní měnový fond tentokrát na pomoci nepodílel. Evropská unie by pak byla nucena doplatit celou částku ze svých zdrojů, které se však povážlivě tenčí.

O účasti MMF na řešení dluhové krize v eurozóně zatím nepochybuje německá kancléřka Angela Merkelová. „MMF bude schopný sehrát svojí roli při řešení světových finančních problémů a zejména problémů v eurozóně, kde již nyní hraje velmi důležitou roli,“ uvedl mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web