Evropská centrální banka zvýšila nákupy dluhopisů

Na nákup dluhopisů v minulém týdnu vynaložila Evropská centrální banka (ECB) 1,1 miliardy eur (28,4 miliardy korun), o týden dříve to bylo 462 milionů eur. Objem nákupů je však stále hluboko pod úrovněmi z loňského srpna a září, kdy začala eskalovat dluhová krize v eurozóně.

 ilustrační foto
9.1.2012 18:03   |  

ECB se nákupem dluhopisů snaží zabránit šíření dluhové krize. Předloni začala s nákupy řeckých dluhopisů a loni po delší přestávce obnovila nákupy na počátku srpna, kdy se zaměřila na italské a španělské obligace. Cílem nákupu je snížit náklady zemí na úvěry, výnosy italských dluhopisů však navzdory snahám zůstávají vysoké, činí 7,1 procenta. Od května 2010, kdy ECB program zahájila, na trhu nakoupila dluhopisy za 213 miliard eur.

Banka se za podpory Německa nadále brání tlaku ze strany Francie, Itálie i dalších zemí, aby uklidnila dluhopisové trhy rozsáhlejšími intervencemi. K větší aktivitě ECB při boji s dluhovou krizí vyzývají také například Spojené státy, Británie a Rusko.


Čtěte také: Trichet: ECB jen hasí akutní problémy


Tento týden se uskuteční aukce státních dluhopisů Španělska a Itálie. Ta naznačí, zda se Evropské unii již podařilo zklidnit trhy a obnovit důvěru investorů. Může však rovněž způsobit zvýšení nákupů obligací ze strany ECB. Banka ze zákona nesmí kupovat dluhopisy přímo od státu, ale musí je kupovat na trhu, od bank a dalších investorů.

Mnoho ekonomů považuje ECB za jedinou instituci, která má palebnou sílu na uklidnění dluhopisových trhů v případě, že by se dluhová krize zhoršila. Prezident ECB Mario Draghi a další přední politici však i nadále odmítají výzvy k navýšení nákupů obligací. Kritici nákupů tvrdí, že se tím banka nebezpečně přibližuje tomu, co by pro ni mělo zůstat tabu - financování vlád eurozóny, napsala agentura Reuters.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští aktualizováno

Ministerstvo financí navrhuje v materiálu, který v pondělí projedná vláda, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 navrhuje schodek 38,5 miliardy a pro… více

Komerční prezentace
Mobilní web