Evropská investiční banka otevře v Praze kancelář

Necelých 12 let od vstupu do Evropské unie se Česká republika dočká příchodu Evropské investiční banky. Finanční ústav, který úvěruje projekty v souladu s prioritami EU v jednotlivých členských zemích a také mimo Unii, působí v Česku od roku 1992 a bude od 22. února zastoupen i v Praze.

 Sídlo EIB
2.2.2016 14:38   |  

„Slavnostní otevření kanceláře skupiny EIB v Praze koresponduje s politikou EIB posílit svou přítomnost ve všech členských státech EU. Fyzická přítomnost v jednotlivých hlavních městech EU bude umožňovat větší blízkost k trhu a zlepšení operačních schopností Evropské investiční banky a užší institucionální vztahy s vnitrostátními orgány,“ uvedl mluvčí banky Dušan Ondrejička.

Banka, jejíž centrála sídlí v Lucemburku, si od pražské adresy slibuje především užší komunikaci s místními orgány a dalšími zúčastněnými stranami a lepší posuzování a vyhodnocování projektů.

Chybí Maďarsko

EIB, jejímiž vlastníky jsou státy EU, měla do konce loňského roku pobočky v 21 členských státech EU a 19 zemích mimo unii. Na Slovensku a v Polsku už EIB kanceláře má, v Maďarsku zatím ne. Česká republika se stala akcionářem EIB 1. května 2004. Ministr financí Andrej Babiš je členem Rady guvernérů EIB.

V tuzemsku uzavřela banka od roku 1992 do 31. prosince 2015 úvěrové smlouvy v hodnotě zhruba 18, 4 miliardy eur (v přepočtu asi 496 miliardy korun). V České republice, stejně tak jako v ostatních členských státech EU, podporuje EIB investiční projekty, jejichž cílem je snížit rozdíly v regionálním rozvoji, posílit hospodářskou konkurenceschopnost a zvýšit životní úroveň občanů.


Čtěte také:

Slovensko podepsalo dohodu s EIB o úvěru na 350 milionů eur

EIB prověřuje úvěry poskytnuté Volkswagenu. Mohla by je chtít zpět

Evropský fond strategických investic začne fungovat na podzim

Igor Záruba Autor: Igor Záruba šéfeditor divize Euro E15

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web