Evropská komise přitvrdí regulaci trhů

17.5.2011 10:38   |  

Evropská komise vyšetří, zda se poskytovatelé dat potřebných k obchodování na finančních trzích nedopouštějí nezákonného jednání snahou poskytovat některé údaje jen vybraným klientům. Uvedl to eurokomisař pro konkurenceschopnost Joaquin Almunia.

„Také bych rád otevřel diskuzi na téma duševního vlastnictví těchto dat,“ dodal Almunia na konferenci na londýnské Case Business School.Almunia stále zpřísňuje dohled nad finančními trhy. „Regulace je nedostatečná a je potřeba přitvrdit, abychom zamezili škodlivému chování individuálních účastníků kapitálových trhů,“ řekl komisař londýnskému auditoriu. Zostřený dohled jeho úřadu se rozšíří nad rámec bank a bude se týkat i traderů, zprostředkovatelů obchodů, poskytovatelů dat a společností, které vlastní a provozují tržní infrastrukturu.

„Komise si vynucuje dodržování práva ve finančním sektoru,“ řekla agentuře Bloomberg Suzanne Rabová, právnička společnosti londýnské King & Spalding. „Motivem jejich snah je transparentní přístup všech k informacím,“ dodává Rabová. Včerejší Almuniovo veřejné vystoupení v Londýně bylo první od dubnového spuštění dvou ostře sledovaných vyšetřování.


Čtěte také: Čtvrtletní zisk Goldman Sachs klesl o 72 procent


Minulý měsíc komise oznámila, že prověří, zda 16 bank, včetně Goldman Sachs a JP Morgan Chase, pochybilo, když předávaly data pouze společnosti Markit, poskytovateli informací o derivátových trzích. Regulátoři také prošetřují, zda devět bank uzavřelo dohodu s ICE Clear Europe, clearingovým domem pro obchod s deriváty, a bránilo tak vstupu dalších clearingových společností na trh. Rozšíření a zpřísnění regulace je součástí plánů na reformu sektoru finančních služeb, kterou chce Brusel zamezit opakování ekonomické krize z roku 2008.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web