Evropská unie rozdala vloni 54 miliard eur

26.4.2011 7:48   |  

Zhruba polovina z peněz, které rozděluje Evropská unie, směřuje doopravdy tam, kde je jich zapotřebí – do chudých končin planety. Potvrdila to studie euroskeptické organizace Open Europe. Žebříček příjemců vede Turecko, které získalo v roce 2009 z unijní pokladny asi 550 milionů eur. Jde přitom o stát, který považují statistiky za relativně bohatý.

V této sumě jsou započteny peníze, které Brusel dává adeptům na členství, aby se na vstup náležitě připravili. To však má za následek, že polovina celkového objemu nejde na účty nevládních organizací, ale přímo do rukou vlád. „To značně ztěžuje kontrolu,“ připomíná Open Europe.

Zajímavá je také proporce dotací. V úhrnu připadne na hlavu v sousedních a kandidátských zemích 7,30 eura, ale v Africe činí tento příděl pouhá 2,70 eura. „To, kam prostředky půjdou, stále diktují geopolitické rozvahy a staré koloniální vazby,“ zdůrazňuje autor analýzy Stephen Booth.
Evropská komise toto nařčení odmítá. „Je to absolutní nesmysl,“ tvrdí mluvčí komisaře Andrise Piebalgse, který má na starost rozvojovou pomoc. „Dotujeme dohromady 150 států a máme aktivity v křehkých regionech, kde se jiní neangažují, například v Sierra Leone nebo v Afghánistánu,“ dodává mluvčí.

Unijní exekutiva se rovněž brání faktem, že veškeré audity z minulých let vyhodnotily její rozvojové příspěvky jako korektní. Tyto posudky mají v popisu práce Evropský účetní dvůr a Evropský parlament.
Jenže to je jedna stránka věci. Rubem je korupce, která se dá velmi těžko dokázat. Argumentovat se dá nanejvýš pochybnou opodstatněností některých záměrů. Na jeden z nich poukázaly britské Sunday Times. Šlo o prestižní zdravotnické centrum ve Freetownu, metropoli Sierra Leone. „Špatně postavené budovy se topí v bahně. Stovky nemocničních lůžek – dar od OSN – stojí na volném prostranství a rezavějí na vlhkém vzduchu.“

Open Europe vadí i to, že desetina rozpočtu unijní rozvojové dobročinnosti jde na konta jiných mezinárodních dárců, jako jsou právě OSN nebo Světová banka. Vznikají tak značné administrativní náklady. Brusel ale namítá, že realizace mnohých projektů výhradně přes vlastní aparát by byla ještě dražší.

EU je největším globálním donátorem, vloni rozdělila skoro 54 miliard eur. Deset miliard uvolnila komise. Od roku 2004 získalo díky unijním penězům 31 milionů lidí přístup k pitné vodě a devět milionů k základní zdravotní péči. Pro devět milionů dětí se stalo skutečností základní školní vzdělání.

Peníze pro Burkina Faso

Tancuji, tedy jsem. To je název projektu, jímž se snaží belgická nevládní organizace pomoci mládeži v Burkina Faso. Evropská komise přispěla 460 tisíci eur. „V porovnání s penězi, jež posílá EU každoročně despotickým režimům typu Libye, je to směšná záležitost,“ konstatují euroskeptici organizace Open Europe. Burkina Faso je jedna z nejchudších zemí na světě, její obyvatelé musejí vyjít s jedním eurem na den.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web