Evropské akcie v týdnu vzrostly nejvíce za půl roku, posílila i pražská burza

25.3.2011 19:17   |  

Západoevropské akcie dnes uzavřely mírným růstem a v celém týdnu zaznamenaly nejvýraznější nárůst za půl roku. Investoři po výprodejích vyvolaných obavami z dopadů nepokojů na Blízkém východě a přírodní katastrofy a jaderné krize v Japonsku stále více věří, že globální ekonomický růst tyto události nenaruší. O téměř tři procenta posílily ve 12. letošním týdnu také akcie na pražské burze.

Evropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 0,2 procenta na 1125,79 bodu. Za týden posílil o 3,5 procenta a vykázal nejrychlejší růst od loňského září. Získal tak téměř polovinu toho, co ztratil od únorového maxima po minimum z minulého týdne.

Akciovým trhům odpoledne pomohly revidované údaje, podle nichž byl na konci loňského roku růst americké ekonomiky rychlejší, než se předpokládalo. Světové trhy zatím těží ze stimulační měnové politiky centrálních bank, tento impulz však zřejmě brzy vyprchá.

V červnu skončí druhé kolo kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE2) v USA, v jehož rámci chce centrální banka (Fed) nalít do ekonomiky celkem 600 miliard dolarů. Člen vedení Fedu Charles Plosser dnes uvedl, že banka bude muset v brzké době stimulaci ukončit a měnovou politiku přitvrdit.

„S tím, jak budou lidé očekávat ukončení QE2, se bude situace na trhu komplikovat. Když Fed naposledy vypnul tiskařské stroje, byla to pro trhy těžká doba,“ řekl agentuře Reuters Andy Lynch ze společnosti Schroders.

Trh byl klidný, nejvíce rostlo Orco

Akcie na pražské burze ve 12. letošním týdnu posílily, index PX si připsal 2,82 procenta na 1245,4 bodu. Nejvíce posilujícím titulem týdne byly akcie developera Orco, druhý z developerů, ECM, naopak nejvíc ztratil. Vyplývá to z výsledků burzy. V předchozím týdnu index naopak půl procenta ubral.

Akciové trhy se v uplynulém týdnu nesly spíše v klidném a pozitivním duchu. „Trhy korigovaly ztráty z předchozího týdne, pozitivně se projevily zprávy o pokroku ve stabilizaci havárie v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě. Ve středu pád portugalské vlády a zamítnutí reformního balíku pravděpodobně Portugalsko přiblížilo záchrannému balíku od EU, ovšem tento vývoj se na trzích výrazně neprojevil, protože pád Portugalska do záchranné sítě se očekává již od listopadu loňského roku,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Bez reakce podle něj přešly trhy i summit EU, na kterém se vyjednávala nová pravidla pro řešení dluhové krize. Dopad na globální trhy neměla ani pokračující nestabilita v arabském světě.

Nejrůstovější na pražské burze byly v končícím týdnu akcie developera Orco Property Group. Díky dnešnímu růstu přes devět procent za celý týden posílily o 11,9 procenta na 244,50 Kč navzdory tomu, že ve čtvrtek večer oznámené výsledky nepřinesly podle Vaníčka žádnou překvapivě pozitivní zprávu.

Největší pokles naopak zaznamenaly akcie ECM, které se obchodovaly bez kurzotvorné zprávy a oslabily o 3,3 procenta na 84 korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web