Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí

Úvěrování ve vyspělých zemích letos poroste o 1,3 procenta. Obrátí se tak loňský trend, kdy ve vyspělých zemích došlo k poklesu objemů úvěrů, předpovídá ratingová agentura Fitch. Naopak Asii, Latinskou Ameriku nebo Blízký východ čeká zpomalení. I přesto porostou rychleji než vyspělé ekonomiky.

ilustrační foto
22.6.2014 17:43   |  

Fitch očekává, že růst úvěrů v asijských zemích letos zpomalí na devět procent. Růst v Latinské Americe by měl zpomalit na 7,5 procenta z loňských osmi. Nejvíce přibrzdí Blízký východ, kde se čeká zpomalení z loňských 8,3 procenta na letošních 5,8 procenta.

Agentura dodává, že by banky letos mohly poptávat více německy hovořících bankéřů než těch ovládajících mandarínštinu či arabštinu. Také střední a východní Evropu čeká podle Fitch zrychlení tempa úvěrování z loňských 2,3 na letošní 3,7 procenta.

„Možná přichází čas, kdy banky zpomalí či zastaví úvěrování v některých asijských zemích,“ stojí ve zprávě. „Od roku 2010 došlo ke 30 až 40procentnímu nárůstu úvěrů jen ve třech zemích: Hongkongu, Číně a Mongolsku.“

V Hongkongu a do jisté míry i v Číně dochází k přehřívání realitního trhu. „K podobnému nárůstu došlo také v Singapuru, ale bez známek realitní bubliny,“ dodává zpráva.


Čtěte také:

Banky loni daly úvěry za 2,5 bilionu, rostly hlavně hypotéky

Banky se při poskytování úvěrů hojí na živnostnících

Úvěry jsou skoro nejlevnější v historii, firmy je přesto nechtějí

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web