Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí

Úvěrování ve vyspělých zemích letos poroste o 1,3 procenta. Obrátí se tak loňský trend, kdy ve vyspělých zemích došlo k poklesu objemů úvěrů, předpovídá ratingová agentura Fitch. Naopak Asii, Latinskou Ameriku nebo Blízký východ čeká zpomalení. I přesto porostou rychleji než vyspělé ekonomiky.

ilustrační foto
22.6.2014 17:43   |  

Fitch očekává, že růst úvěrů v asijských zemích letos zpomalí na devět procent. Růst v Latinské Americe by měl zpomalit na 7,5 procenta z loňských osmi. Nejvíce přibrzdí Blízký východ, kde se čeká zpomalení z loňských 8,3 procenta na letošních 5,8 procenta.

Agentura dodává, že by banky letos mohly poptávat více německy hovořících bankéřů než těch ovládajících mandarínštinu či arabštinu. Také střední a východní Evropu čeká podle Fitch zrychlení tempa úvěrování z loňských 2,3 na letošní 3,7 procenta.

„Možná přichází čas, kdy banky zpomalí či zastaví úvěrování v některých asijských zemích,“ stojí ve zprávě. „Od roku 2010 došlo ke 30 až 40procentnímu nárůstu úvěrů jen ve třech zemích: Hongkongu, Číně a Mongolsku.“

V Hongkongu a do jisté míry i v Číně dochází k přehřívání realitního trhu. „K podobnému nárůstu došlo také v Singapuru, ale bez známek realitní bubliny,“ dodává zpráva.


Čtěte také:

Banky loni daly úvěry za 2,5 bilionu, rostly hlavně hypotéky

Banky se při poskytování úvěrů hojí na živnostnících

Úvěry jsou skoro nejlevnější v historii, firmy je přesto nechtějí

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web