Evropské centrální banky prý v tichosti tiskly stovky miliard eur

Centrální banky v eurozóně v minulých deseti letech v tichosti nakoupily aktiva za stovky miliard eur v rámci zvláštního mechanismu, který jim umožňuje tisknout peníze pro účely mimo měnovou politiku. Vyplývá to ze studie německého finančního experta Daniela Hoffmanna. Studie vyvolává spekulace o tom, že banky těmito penězi mohly během krize pomáhat financovat silně zadlužené vlády v eurozóně.

Euro, ilustrační foto
11.12.2015 15:04   |  

Existence zvláštního mechanismu s označením ANFA podle agentury Reuters doposud nebyla veřejně známá, na rozdíl od programu kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jehož rámci hodlá Evropská centrální banka (ECB) nakoupit aktiva v celkovém objemu 1,5 bilionu eur.

Podle studie se hodnota aktiv držených centrálními bankami v eurozóně mimo běžnou měnovou politiku v loňském roce vyšplhala na 623 miliard eur z 214 miliard v roce 2005. Výrazný nárůst přitom nákupy těchto aktiv zaznamenaly v době dluhové krize, a to mimo jiné v případě centrálních bank v Řecku a Irsku, tedy v zemích, které musely požádat o mezinárodní finanční pomoc.

ECB v reakci na studii uvedla, že v rámci mechanismu ANFA nemůže docházet k žádné „nekontrolovatelné tvorbě peněz“, protože jsou v něm zahrnuty limity pro nákupy aktiv mimo měnovou politiku. Výši těchto limitů však zatím nezveřejnila.

Kritika ECB

Studie podle Reuters stupňuje kritiku, které ECB čelí v Německu. Řada tamních ekonomů označila letošní zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky za chybný krok, který přináší velká rizika pro finanční trhy a může oslabit reformní úsilí evropských zemí.

Předmluvu k Hoffmannově studii napsal prezident vlivného mnichovského ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn, který patří k největším německým kritikům ECB, upozornila agentura Reuters.

ECB zahájila program kvantitativního uvolňování měnové politiky v březnu. V rámci programu pumpuje do ekonomiky zhruba 60 miliard eur měsíčně prostřednictvím nákupů státních dluhopisů a dalších cenných papírů. Začátkem prosince ECB rozhodla, že bude v těchto nákupech pokračovat minimálně do konce března 2017.


Čtěte také:

Unijní úřad: Evropské banky mají bilion eur v nesplácených úvěrech

České banky mají v Evropě nejméně rizikových úvěrů na nemovitosti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web