Evropské společnosti prodávají své dluhopisy v zámoří

24.8.2010 7:00   |  

Neamerické společnosti letos vydaly rekordní množství dluhopisů denominovaných v amerických dolarech. Firmy se obracejí na dolarové trhy v honbě za levnějším kapitálem. Horečku vedly evropské společnosti, které preferovaly americký před domácím dluhopisovým trhem z důvodu vyšší aktivity a nižších sazeb.

Evropské skupiny se tak podílely více než polovinou na celkovém objemu vydaných takzvaných „yankee bondů“ – dolarových dluhopisů vydaných neamerickými společnostmi a umístěných na americký trh.

Tento rok proběhlo zatím 773 neamerických úpisů, které společnostem vynesly 412,9 miliardy dolarů. To je téměř o 35 miliard více než za stejné období loňského roku. Vyplývá to z dat společnosti Dealogic.

Evropské společnosti již tento rok rekordním umístěním 501 úpisů dluhopisů za Atlantikem získaly 236 miliard dolarů. Takové množství úpisů se neprodalo žádný rok od vzniku společné evropské měny, a je to více než dvakrát tolik proti stejnému období loňského roku. Téměř 20 procent všech dluhopisů vydaných evropskými firmami směřovalo na americký trh, což je nejvíce za posledních deset let.

Zatímco americký trh korporátních dluhopisů zažívá nejaktivnější srpen v celé historii, na druhé straně Atlantiku se toho moc neděje. „Dolarový trh je pro evropské společnosti atraktivní a relativně živý. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ uvedl pro deník Financial Times Mark Lewelen z banky Barclays.

Mezi společnosti, které si letos odbyly premiéru prodeje dluhopisů ve Spojených státech, patří Ruské železnice, AngloGold Ashanti, Brambles of Australia či Qutari Diar. „Dolarový trh skýtá velké možnosti firemního financování. Američtí investoři jsou nadšeni pro neamerická jména,“ dodal Lewellen.
Společnosti na americkém trhu lákají nízké úrokové sazby. Například technologická společnost IBM nedávno umístila tříleté dluhopisy s jednoprocentním kuponem, což je vůbec nejnižší kupon na tříletých dluhopisech v historii.

Nejaktivnějšími evropskými emitenty jsou banky, které v USA prodaly nejvíce bondů od roku 2000. Royal Bank of Scotland, kterou britská vláda zachránila před kolapsem, umístila minulý týden dluhopisy za 3,6 miliardy eur – rekordně největší nezajištěná nabídka dluhopisů.

„Yankee bondy pomáhají evropským bankám vyplnit takzvanou díru ve financování,“ řekl Jean-Marc Mercier z banky HSBC. „Ve Spojených státech si zajišťují fantastické úrovně ceny kapitálu,“ uzavírá Mercier.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web