Evropské trhy budou proti USA zaostávat

Analytici mají jasno: Evropu čeká další protrpěný rok, zatímco na druhé straně Atlantiku poroste jak ekonomika, tak akcie. Ekonomika starého kontinentu má podle očekávání Evropské komise letos růst jen o 1,5 procenta. Ve Spojených státech předpokládá Mezinárodní měnový fond růst o 3,1 procenta.

ilustrační foto
5.1.2015 7:05   |  

Akciové trhy mají za sebou šestiletý růst tažený především americkými cennými papíry. Tento trend má pokračovat i letos. „Investoři by měli v roce 2015 očekávat další otřesy, s tím jak porostou úrokové sazby v USA,“ upozorňuje Dominic Rossi, investiční ředitel pro akciové trhy ve Fidelity Worldwide Investment. „Nicméně věřím, že americké trhy se s tímto zvýšením pohodlně vyrovnají,“ dodává Rossi.

Domimance USA ale nemůže podle mnohých komentátorů trvat donekonečna. „Kvůli bonusům se všichni naučili investice a jejich výkonnost vnímat v jednoletém horizontu, který začíná 1. ledna. Občas je ale potřeba dlouhodobější pohled,“ píše komentátor deníku Financial Times John Authers. Podle něj je velmi pravděpodobné, že v desetiletém horizontu naleznou investoři vyšší výnosy mimo USA.

Geopolitický vývoj

Oči investorů v Evropě jsou více než jinde upřeny ke geopolitickému vývoji. Především na východě Ukrajiny a v Rusku a pak i v rámci Evropské unie. Společná evropská měna oslabuje. Po pádu pod 1,2 eura za dolar je nejslabší za více než čtyři roky. Investoři totiž již kalkulují s takzvaným kvantitativním uvolňováním, ke kterému by se měla ECB odhodlat již v prvním čtvrtletí.

Velkou roli bude hrát také cena ropy. MMF dokonce počítá s tím, že nízká cena černého zlata vymaže negativní dopad ruské krize, evropské stagnace a nejistého vývoje v Číně na globální ekonomiku. MMF si myslí, že nízké ceny energií by letos mohly k očekávanému růstu globální ekonomiky o 3,8 procenta nakonec přidat další 0,8 procenta.


Čtěte také:

Ekonomika USA rostla nejrychleji za 11 let. Dow Jones překonal 18 tisíc bodů

Šanghajská burza překonala zbytek světa, akcie letos posílily o polovinu

Ruský akciový trh navzdory novým sankcím roste, oslabila naopak Evropa

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web