Evropské trhy budou proti USA zaostávat

Analytici mají jasno: Evropu čeká další protrpěný rok, zatímco na druhé straně Atlantiku poroste jak ekonomika, tak akcie. Ekonomika starého kontinentu má podle očekávání Evropské komise letos růst jen o 1,5 procenta. Ve Spojených státech předpokládá Mezinárodní měnový fond růst o 3,1 procenta.

ilustrační foto
5.1.2015 7:05   |  

Akciové trhy mají za sebou šestiletý růst tažený především americkými cennými papíry. Tento trend má pokračovat i letos. „Investoři by měli v roce 2015 očekávat další otřesy, s tím jak porostou úrokové sazby v USA,“ upozorňuje Dominic Rossi, investiční ředitel pro akciové trhy ve Fidelity Worldwide Investment. „Nicméně věřím, že americké trhy se s tímto zvýšením pohodlně vyrovnají,“ dodává Rossi.

Domimance USA ale nemůže podle mnohých komentátorů trvat donekonečna. „Kvůli bonusům se všichni naučili investice a jejich výkonnost vnímat v jednoletém horizontu, který začíná 1. ledna. Občas je ale potřeba dlouhodobější pohled,“ píše komentátor deníku Financial Times John Authers. Podle něj je velmi pravděpodobné, že v desetiletém horizontu naleznou investoři vyšší výnosy mimo USA.

Geopolitický vývoj

Oči investorů v Evropě jsou více než jinde upřeny ke geopolitickému vývoji. Především na východě Ukrajiny a v Rusku a pak i v rámci Evropské unie. Společná evropská měna oslabuje. Po pádu pod 1,2 eura za dolar je nejslabší za více než čtyři roky. Investoři totiž již kalkulují s takzvaným kvantitativním uvolňováním, ke kterému by se měla ECB odhodlat již v prvním čtvrtletí.

Velkou roli bude hrát také cena ropy. MMF dokonce počítá s tím, že nízká cena černého zlata vymaže negativní dopad ruské krize, evropské stagnace a nejistého vývoje v Číně na globální ekonomiku. MMF si myslí, že nízké ceny energií by letos mohly k očekávanému růstu globální ekonomiky o 3,8 procenta nakonec přidat další 0,8 procenta.


Čtěte také:

Ekonomika USA rostla nejrychleji za 11 let. Dow Jones překonal 18 tisíc bodů

Šanghajská burza překonala zbytek světa, akcie letos posílily o polovinu

Ruský akciový trh navzdory novým sankcím roste, oslabila naopak Evropa

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web