Evropské velmoci budou společně bojovat s daňovými úniky

Daňoví podvodníci budou mít těžší život. Pět největších zemí Evropské unie posílí spolupráci v boji proti daňovým únikům. Německo, Francie, Británie, Itálie a Španělsko (G5) čekají, že se k jejich projektu přidají další země.

 peníze
9.4.2013 18:53   |  

Ministři financí pěti zemí poslali Evropské komisi společný dopis, v němž vysvětlují svůj „pilotní projekt“. Jeho prvním krokem má být automatická výměna informací o příjmech z finančních investic.

„Ministři financí G5 vyjadřují ve svém dopise očekávání, že ostatní členské země EU se k nim připojí, aby stanovily v EU nový zvýšený standard automatické výměny informací,“ uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo.

Velké země EU se dosud zaměřovaly na to, aby získaly informace o bankovních kontech svých občanů od zemí jako je Švýcarsko, které si hájí tradici bankovního tajemství. Rakouský kancléř Werner Faymann již oznámil, že Rakousko chce v rámci boje proti daňovým únikům omezit bankovní tajemství u kont cizinců. Rakousko s Lucemburskem to doposud odmítaly jako poslední v EU, Lucembursko to ale minulý týden vzdalo.

Evropský parlament v roce 2010 odhadl, že bez prolomení bankovního tajemství v unii a bez zavedení automatické výměny informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi přicházejí státní pokladny každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (5,1 bilionu korun).


Také čtěte:

Daň z finančních transakcí se prodraží

ČSSD: Až vyhrajeme volby, budeme zvyšovat daně


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web