Evropskou ekonomiku roztáčejí i americké peněžní fondy

Na evropské oživení začínají sázet i horké peníze ze zámoří. Zatímco ještě loni nebyly kontinentální banky pro americké fondy peněžního trhu dost dobré, letos se karta pomalu obrací.

 Dolary
19.8.2013 7:40   |  

Od počátku roku velcí američtí hráči navýšili půjčky evropským bankám o bezmála deset procent. „Rozruch nad další existencí eura do značné míry utichl a stabilita bank se zvýšila,“ uvádí investiční ředitelka fondů Federated Investors Deborah Cunninghamová pro list Financial Times.

Z dolarového štrozoku však dostanou jen ti nejsilnější, evropská periferie může zatím na zdroje z opačného břehu Atlantiku zapomenout. Lepší přístup k úvěrům mají především velké banky z Francie, Německa, Nizozemska a Německa. Fondy jsou totiž vybíravější než kdy dříve a míří jen na krizí prověřené adresy.

„Řadě italských a španělských bank se zatím nepodařilo získat zpět důvěru ztracenou během dluhové krize,“ uvádí Alex Roever z JP Morgan. „Nejsme nakloněni půjčkám periferním bankám,“ potvrzuje Cunninghamová.

Dluhovou krizi mají zámořští fondoví manažeři stále za nehty. Ačkoli mezi léty 2006 a 2011 patřilo k bontonu peněžních fondů alokovat v Evropě kolem třetiny svých prostředků, letos v prvním pololetí zamířilo z 650 miliard dolarů deseti největších zámořských peněžních fondů do Evropy sotva 15 procent.

„Strach z evropských bank je pryč, větší expozici v Evropě nicméně brání blížící se konec kvantitativního uvolňování a vyšší očekávané výnosy na americkém trhu,“ uvádí Petr Dufek z Československé obchodní banky.

Obavy vyvolané krizí státních financí způsobily v roce 2011 takřka přes noc masový odliv fondů peněžního trhu z Evropy, přispěly k utažení podmínek na úvěrovém trhu, a staly se tak pro následující léta jedním z faktorů těžké evropské recese.


Čtěte také:

Hedgeové fondy americkým bondům nevěří

Zadluženým bankám mají přispívat i věřitelé a vlády, podpora ESM klesne

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web