Rating firem se má určovat i v Praze. Coface jde do konkurence s Moody’s

26.5.2010 7:27   |  

Nadnárodní společnost Coface, která se zabývá pojištěním pohledávek, se chce stát první evropskou ratingovou agenturou, jež bude konkurovat známým anglosaským rivalům Moody’s, Standard and Poor’s a Fitch. A jednu ze svých prvních poboček hodlá Coface otevřít v Praze. Uvedl to generální ředitel Coface Jérome Cazes.

„Mohli bychom zde mít několik analytiků, kteří by hodnotili české a slovenské firmy, případně i společnosti z některých dalších zemí,“ řekl Cazes deníku E15 během včerejší konference Coface v Praze. Ve střední Evropě by kromě Prahy měla mít nová agentura svou pobočku už jen ve Varšavě.

Coface už v červnu požádá o registraci příslušné evropské orgány. Na rozdíl od anglosaských gigantů se však společnost, která má hlavní sídlo v Paříži, hodlá zaměřit výhradně na hodnocení firem. Ratingy zemí by podle Cazese vůbec neměly dělat soukromé agentury. V EU zaznívá návrh, že by proto měla vzniknout také nesoukromá evropská agentura, která by ale byla nezávislá na politicích.

Coface původně vznikl jako státní pojišťovací společnost ve Francii, v roce 1994 však byl privatizován. Dodnes ve Francii zprostředkovává státní exportní garance, zároveň ale vytvořil celosvětovou soukromou pojišťovací skupinu. Ta působí v 65 zemích včetně Česka a zabývá se pojišťováním úvěrů, faktoringem či správou pohledávek. Od minulého roku se Coface pustil i do finančních ratingů firem. Pojišťovna se tak zařadila mezi řadu institucí – včetně komerčních i centrálních bank, které publikují různé ratingy. Její nynější ambicí je ovšem vstoupit na dosud velmi omezený trh globálních ratingových agentur.

Cazes zdůrazňuje, že tomuto trhu dosud chybělo skutečné soutěžní prostředí. Podle šéfa Coface je to podobné, jako kdyby ve filmovém průmyslu působili pouze tři kritici a podle jejich výroků se určovala cena vstupenek do kina. Podobný názor mají evropští politici, kritika dosavadního systému zaznívá zvláště z Francie. „Velké ratingové agentury sehrály významnou roli ve finanční krizi,“ řekla francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová podle citace agentury Reuters. Další Francouz, evropský komisař pro vnitřní trh a finanční regulaci Michel Barnier, slíbil, že připraví novou evropskou legislativu, která by konkurenci mezi ratingovými agenturami posílila.

Nejvyšší šéf Coface vidí přednost v tom, že by společnost poskytovala ratingy těm firmám, které pojišťuje. „To znamená, že riziko bychom nesli také my sami,“ uvedl Jérome Cazes pro E15.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web