Evropský trh zaplavily „prašivé bondy“

Evropské firmy s pochybnou pověstí mají jedinečnou příležitost, jak přijít k penězům. Na starém kontinentu se staly hitem prašivé dluhopisy, tedy bondy firem s nízkým ratingem.

 Euro (ilustrační foto)
30.6.2014 7:44   |  

Problémové firmy stihly tímto způsobem nabrat letos dluhy za 99 miliard dolarů, což je více než za celý loňský rok a nejvíce v historii evropských finančních trhů. Dlužníkům se stigmatem ratingových agentur nahrávají nízké úrokové sazby i první známky evropské konjunktury.

Anketa

Koupili jste si někdy firemní dluhopisy?

Ano   9% Ne   84% Jen přes fond   6%

V anketě hlasovalo 232 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Za „prašivé“ označuje agentura Moody’s papíry s hodnocením Baa3 a nižším, Standard & Poor’s pak do pásma „junk“ řadí bondy s horší známkou než BBB-. Obě agentury označují takový dluh za spekulaci, a nikoli investici. Magnetem na zájemce je relativně vysoký výnos těchto papírů, který podle Bank of America letos dosahuje kolem 3,5 procenta. Zájem kapitálu je však obrovský, a výnos tak prudce klesá. Na vrcholu finanční krize byli věřitelé ochotni půjčit „segmentu potížistů“ v průměru za 28 procent ročně.

Alternativní zdroj kapitálu

„Význam trhu s prašivými dluhopisy přiživuje souběh nízkých úroků, investorského hladu po výnosech i probíhající proces oddlužování bank,“ uvádí Mitch Reznick z londýnského fondu Hermes pro agenturu Bloomberg. Pro emitenty představují dluhopisy vítaný alternativní zdroj kapitálu, když bankovní sektor v zemích evropské periferie v posledních letech silně omezil půjčky firmám bez dostatečného renomé.

Zájem levně si půjčit přivádí na trh s prašivými bondy stále více nových dlužníků. Čtyři z deseti letošních emisí pocházejí od firem, které volí tuto cestu financování poprvé. Podle dat hedgeového fondu LNG Capital, který se zabývá úvěrovým trhem v západní Evropě, přitom například ve Spojených státech tvoří nováčci mezi emitenty „junk“ bondů pouhých pět procent.

Zatímco poptávka po evropském prašivém dluhu roste, zájem o bondy firem se sídlem na Blízkém východě či v Africe naopak prudce klesá. V obou regionech propadl letos objem emisí rizikových papírů ve srovnání s loňskem zhruba na polovinu.


Čtěte také:

Evropské firmy stále více sázejí na dluh

Západ už zase slyší na investice v Rusku

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web