Evropský záchranný fond uvolnil Řecku další miliardu eur úvěru | E15.cz

Evropský záchranný fond uvolnil Řecku další miliardu eur úvěru

Evropský záchranný fond uvolnil Řecku další miliardu eur úvěru
ilustrační foto
• 

ČTK

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) schválil uvolnění další jedné miliardy eur (27 miliard korun) ze záchranného programu pro Řecko. Uvolnění už předběžně posvětili náměstci ministrů financí eurozóny poté, co Atény splnily požadované podmínky.

Uvolněná miliarda je třetí splátkou v rámci počátečního balíku 16 miliard eur dohodnutého v srpnu. Silně zadlužené Řecko se v červenci dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

„Doufám že dobrá spolupráce s našimi řeckými partnery bude pokračovat, takže první revize programu ESM bude moci být dokončena počátkem příštího roku.“ uvedl podle agentury Reuters šéf ESM Klaus Regling. První revize plnění podmínek záchranného programu může otevřít cestu k jednáním o zmírnění řeckého dluhu. Aby ale Atény tuto revizi mohly ukončit, musejí schválit ještě další reformy, včetně hlubokých změn v důchodovém programu.

Řecký parlament minulý týden schválil některé reformy, jimiž mezinárodní věřitelé podmínili vyplacení další miliardy eur ze záchranného programu. Schválený soubor opatření zahrnuje mimo jiné změny v oblasti špatných úvěrů. Vláda přitom stáhla z parlamentu sporná opatření na podporu „sociální spravedlnosti“, která by zvyšovala státní výdaje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!