Evropským bankám přispěchaly na pomoc jejich americké protějšky

14.9.2011 19:04   |  

Americké banky se staly nečekanými zachránci problémových bank z Evropy, s nimiž začaly uzavírat neveřejné dohody o finanční výpomoci. Jen za poslední měsíc už jim půjčily miliardy dolarů, což si podle bankéřů v Londýně vyžádala nervozita na trzích. Píše se to ve finanční publikaci IFR, která je součástí zpravodajské skupiny Thomson Reuters.

Bankéři tvrdí, že na dohodě o finanční výpomoci měly zpravidla zájem obě strany. Některým evropským bankám, které se kvůli dopadům dluhové krize v eurozóně dostaly do problémů, se v poslední době zkomplikoval přístup ke zdrojům krátkodobého financování.

Pomoci amerických bank využívají například banky z Francie, i když finanční zdroje si půjčují i banky z Velké Británie a dalších evropských zemí. Půjčky jsou poskytovány v rámci repo úvěrů a banky, které si půjčují, za úvěry ručí například podnikovými dluhopisy, anebo i hypotečním portfoliem.


Čtěte také: Francouzské banky tíží řecký dluh, Moody's jim snížila rating


„Mohli jsme použít část našich aktiv, abychom dostali dlouhodobé repo úvěry,“ řekl člen správní rady jedné z francouzských bank. „Byl to krok, který jsme učinili, abychom zpeněžili některá aktiva, která jsme drželi v bilanci. Byla to dobrá, kvalitní aktiva,“ dodal. Druhým důvodem byla podle něj snaha zmírnit odliv peněz z fondů peněžního trhu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web