Evropští bankéři dostanou nižší bonusy

22.12.2010 9:44   |  

Každý devátý bankéř či makléř v Evropě zůstane tento rok bez bonusu. Velké banky totiž snižují objem prostředků na každoroční bonusy. Pracovníci se slabými výsledky si tak nesáhnou na miliardy, které se budou rozdělovat začátkem ledna.

Celkový balík prostředků vyčleněných na bonusy se letos ve většině velkých investičních bank meziročně zmenší o 20 až 30 procent. Vyplývá to z průzkumu, který mezi bankami provedla londýnská společnost Armstrong International, zabývající se výzkumem v oblasti finančních služeb.

„Prémie jsou osekávány více než kdy předtím,“ komentoval zprávu pro deník Financial Times Matthew Osborne, partner ve společnosti Armstrong. Banky podle něho říkají: „Zaplaťme jen těm nejvýkonnějším, kteří nám generují největší tržby, něco dejme i těm nejhůře placeným. Ale ti průměrní pracovníci na středních pozicích nedostanou nic.“

Banky čelí rostoucímu tlaku na omezení bonusů zejména ve Velké Británii, kde vláda spustila velké rozpočtové škrty. Liberální demokrat a britský ministr obchodu Vince Cable o víkendu zopakoval svou výhrůžku, že banky budou čelit dalším daním, pokud letos neomezí vyplácené bonusy. Mnoho bankéřů je však po letošním volatilním roce a zavedených striktních unijních pravidlech na slabé bonusy připraveno. Největšími oběťmi budou podle výzkumu Armstrongu střední manažeři, kteří přijdou až o polovinu bonusu.

Dokonce i nejvýkonnější pracovníci z akciových a dluhopisových divizí bank přijdou až o 15 procent a specialisté na fúze a akvizice mohou očekávat o 25 až 35 procent méně, stojí dále ve zprávě.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web