Evropští regulátoři neustupují bankovní lobby

13.12.2010 8:53   |  

Výbor evropských bankovních supervizorů, který schválil směrnici omezující bonusy pracovníků ve finančním sektoru, bankéře vůbec nešetřil, a to navzdory agresivnímu lobbingu ze strany velkých bank. Výbor nakonec schválil původní verzi nových unijních pravidel, včetně tohoto pravidla.

Banky tak budou moci okamžitě v hotovosti vyplatit bankéřům pouze 25 procent z celkového objemu bonusu. Zbytek bude muset být odložená výplata hotovosti anebo v akciích držených minimálně po dobu tří let.

Výbor bankovních regulátorů také zamítl návrh bank, aby se nová pravidla zaváděla postupně, ve fázích. Nová směrnice bude platit od 1. ledna v celé Evropské unii a zasáhne všechny banky v ní působící, jak domácí, tak zahraniční. Arlene McArthy, europoslanec, který předložil návrh na omezení bonusů, novou evropskou směrnici uvítal.

„Toto opatření bylo nezbytné k odstranění přílišného riskování bankéřů, které vedlo k finanční krizi,“ řekl deníku Wall Street Journal.

Výbor, ve snaze alespoň částečně se zavděčit bankéřům, ponechal některé detaily na rozhodnutí bankovních domů. Například každá instituce sama rozhodne, jak dlouho si musejí zaměstnanci ponechat firemní akcie, které obdrželi jako součást bonusů. „Výbor zvážil připomínky, které obdržel k návrhu směrnice a některé z nich promítl do závěrečné verze,“ uvedl výbor v tiskovém prohlášení.

Britské banky si okamžitě stěžovaly, že takováto pravidla značně znevýhodní Velkou Británii a celou Evropskou unii při najímání pracovníků z třetích zemí. Největší evropská banka HSBC, která je velmi aktivní na asijských trzích, se již nechala slyšet, že zváží přemístění své centrály mimo EU. Velká Británie, jež je nyní nejhlasitějším odpůrcem nových pravidel, byla přitom loni první evropskou zemí, která představila pravidla omezující bankovní bonusy. Britský úřad pro regulaci finančních trhů tvrdí, že by se bankám mělo povolit vyplatit až 50 procent bonusu v hotovosti.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web