Exekutoři řeší stovky půjček mezi příbuznými

2.8.2010 7:42   |  

Uzavírání půjček s takzvanými exekutorskými zápisy letos rekordně roste. Ještě loni jich exekutorské úřady evidovaly desítky, letos jsou to stovky. Zápis, který sepisují notáři a exekutoři, umožňuje při nesplácení půjčky dluh přímo vymáhat exekutorem, není třeba chodit k soudu.

Podle exekutorů se řada zápisů uzavírá i mezi příbuznými, většinou jde o částky nad sto tisíc korun. Lidé se totiž bojí půjčovat jen tak. „Lehkovážnost při půjčování mezi rodinnými příslušníky vedla často k nemalým ztrátám, nárůst počtu zápisů, které jen meziročně vzrostly osmkrát, dokazuje, že se lidé učí se svými penězi lépe nakládat,“ uvedl soudní exekutor z Přerova Tomáš Vrána. Ještě před dvěma třemi roky jeho úřad evidoval sedm desítek zápisů ročně, teď je to šest až sedm stovek. Podobné tempo růstu hlásí úřady v Praze, Liberci, Brně nebo třeba ve Znojmě.

Sepsání exekutorského zápisu platí věřitel či dlužník, záleží na dohodě. Odměna za zápis se počítá podle notářského tarifu. Základem je částka uznaná v zápise a pak se uplatňují percentuální pásma. Například za zápis o půjčce sto tisíc korun náleží podle běžného sazebníku odměna dvou tisíc korun. „U nás platí, že při pětinásobném plnění se jedná zhruba o trojnásobný nárůst ceny. Zatímco soudní poplatek činí čtyři procenta bez ohledu na částku,“ vysvětlil Vrána.

Zvláštnost

Česko s možností sepsat zápis u exekutora a notáře patří k malé skupině zemí, které tuto možnost nabízejí. Podle pražského exekutora Jana Grosama ji nabízejí jen pobaltské státy, Dánsko, Skotsko a Polsko. „Dokonce ani na Slovensku to není možné,“ upřesnil Grosam.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web