Exekutoři řeší stovky půjček mezi příbuznými

2.8.2010 7:42   |  

Uzavírání půjček s takzvanými exekutorskými zápisy letos rekordně roste. Ještě loni jich exekutorské úřady evidovaly desítky, letos jsou to stovky. Zápis, který sepisují notáři a exekutoři, umožňuje při nesplácení půjčky dluh přímo vymáhat exekutorem, není třeba chodit k soudu.

Podle exekutorů se řada zápisů uzavírá i mezi příbuznými, většinou jde o částky nad sto tisíc korun. Lidé se totiž bojí půjčovat jen tak. „Lehkovážnost při půjčování mezi rodinnými příslušníky vedla často k nemalým ztrátám, nárůst počtu zápisů, které jen meziročně vzrostly osmkrát, dokazuje, že se lidé učí se svými penězi lépe nakládat,“ uvedl soudní exekutor z Přerova Tomáš Vrána. Ještě před dvěma třemi roky jeho úřad evidoval sedm desítek zápisů ročně, teď je to šest až sedm stovek. Podobné tempo růstu hlásí úřady v Praze, Liberci, Brně nebo třeba ve Znojmě.

Sepsání exekutorského zápisu platí věřitel či dlužník, záleží na dohodě. Odměna za zápis se počítá podle notářského tarifu. Základem je částka uznaná v zápise a pak se uplatňují percentuální pásma. Například za zápis o půjčce sto tisíc korun náleží podle běžného sazebníku odměna dvou tisíc korun. „U nás platí, že při pětinásobném plnění se jedná zhruba o trojnásobný nárůst ceny. Zatímco soudní poplatek činí čtyři procenta bez ohledu na částku,“ vysvětlil Vrána.

Zvláštnost

Česko s možností sepsat zápis u exekutora a notáře patří k malé skupině zemí, které tuto možnost nabízejí. Podle pražského exekutora Jana Grosama ji nabízejí jen pobaltské státy, Dánsko, Skotsko a Polsko. „Dokonce ani na Slovensku to není možné,“ upřesnil Grosam.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web