Exportní banka vyhrála spor s kolosem AIG

4.10.2010 7:09   |  

Obří americká pojišťovna AIG prohrála na konci září arbitrážní spor se státní Českou exportní bankou (ČEB) o 24 milionů dolarů, tedy necelou půlmiliardu korun. Deníku E15 to potvrdil úřadující šéf ČEB Michal Bakajsa.

AIG požadovala, aby exportní banka zaplatila zmíněnou částku, a odvolávala se na garanci, již ČEB poskytla více než před deseti lety. Rozhodčí soud ve Vídni dal ale za pravdu ČEB, která požadavek AIG označila za neoprávněný. Bakajsa sice s odvoláním na bankovní tajemství neupřesnil, o jaký obchodní případ šlo, z dostupných zdrojů ale vyplývá, že garance souvisela s dodávkou českých trolejbusů ze Škody Ostrov do amerického San Franciska na přelomu tisíciletí.

O zapojení České exportní banky a AIG v případě českých dodávek trolejbusů do San Franciska před lety informoval český tisk. Tehdejší dodavatel Škoda Ostrov se později přejmenoval na Strojírny Ostrov a od loňska je v konkurzu. V „lepších časech“ však Škoda Ostrov trolejbusy do kalifornského města dodala, jezdily jich tam téměř tři stovky. Pojišťovna AIG podle dřívějších vyjádření Škody Holding také sama poskytla garanci za české dodávky, a navíc pojistila americké subdodavatele. Později vyplácela plnění z ručení americké firmě AAI Corporation, která se na obchodu s trolejbusy podílela a údajně nedostávala zaplaceno za materiál a služby. AIG se posléze pokusila peníze vymoci na České exportní bance.

Bakajsa k celému případu uvedl jen to, že pojišťovna začala uplatňovat svůj požadavek až řadu let poté, co se související obchod realizoval. ČEB, která v rámci státní podpory exportu poskytuje úvěry a garance českým vývozcům, považuje vítězství v arbitráži za velký úspěch také proto, že protistranou byla právě velká AIG, jež si může dovolit mnohem dražší služby právníků.

„Chtěl bych ocenit práci celého týmu v bance i advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, která nás zastupovala,“ řekl Bakajsa.

Spor s AIG byl v současné době ojedinělý. „Nyní nevedeme žádný další arbitrážní spor,“ uvedl Bakajsa s tím, že naprostá většina poskytnutých úvěrů je řádně splácena.

Celkový stav úvěrového portfolia exportní banky činil ke konci srpna 52 miliard korun. Z toho je podle původních smluvních podmínek spláceno více než 87 procent. Dalších 7,5 procenta bylo restrukturalizováno v důsledku specifických podmínek na daném trhu a necelá 5,5 procenta tvoří problematičtější úvěry – především ty, které jsou sice spláceny, ale se zpožděním.

Jak již deník E15 informoval, ČEB se nyní chystá rozšířit spolupráci s tuzemskými komerčními bankami, které by tak převzaly část byznysu i rizika. Cílem je nejen vytvářet společná konsorcia, ale už od počátku společně rozhodovat o formách i podmínkách úvěrů a jednat jak s vývozcem, tak se státní pojišťovací společností Egap.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web