Exportní banka žaluje J&T, přou se o záruku za 220 milionů

13.4.2015 19:46   |  

Česká exportní banka (ČEB) podala žalobu na finanční skupinu J&T. ČEB se podle něj domáhá toho, aby skupina vyplatila část z 25 milionů eur, kterými ručila za úvěr pro zkrachovalou ocelárnu Slovakia Steel Mills. J&T však tvrdí, že ČEB porušila smlouvu, a proto zbytek peněz doplácet nehodlá. Podle informací Hospodářských novin (HN) jde zhruba o osm milionů eur (přibližně 220 milionů korun).

Podání žaloby webu potvrdil generální ředitel ČEB Karel Bureš. „Poté, co jsme zažádali o uplatnění záruky, jsme nejdříve podali dvě předžalobní výzvy k zaplacení a až následně nám J&T Finance Group zaplatila jen zhruba dvě třetiny garantované částky. A v ten moment nám jako řádnému hospodáři nic jiného než žalobní řešení prostě nezbývá. Nicméně ČEB je stále otevřená řešení tohoto sporu i mimosoudní cestou,“ cituje ho web ihned.cz.

Zdroj ze skupiny J&T ale podle ihned.cz tvrdí, že ČEB porušila smlouvu, a peníze tak po skupině vymáhá protiprávně. Podle verze J&T půjčila ČEB slovenským ocelárnám kolem 160 milionů eur, které odeslala ve třech částech. Na jednu z nich - výše uvedených 25 milionů eur - poskytla J&T záruku v plné výši. Peníze měly jít na nákup technologií pro Slovakia Steel Mills. Smlouva mezi ČEB, Slovakia Steel Mills (SSM) a J&T prý zároveň tvrdila, že kdyby ocelárny tyto technologie prodaly, příjmy z prodeje by šly primárně na splacení úvěru, který jistila J&T. A podle zdroje ze skupiny, na který se web odvolává, prodaly ocelárny tyto technologie za 13 milionů eur.

„Jsme přesvědčeni, že minimálně osm milionů eur, které ocelárny inkasovaly z prodeje technologií a které po nás ČEB vymáhá, měly jít na splácení námi ručeného úvěru. Proto jsme se rozhodli tuto částku exportní bance neplatit,“ řekl webu zdroj ze skupiny J&T.

Banka na naše návrhy nereagovala, tvrdí J&T

Mluvčí J&T Monika Veselá uvedla, že skupina České exportní bance uhradila oprávněné nároky v plné výši. „Opakovaně jsme navrhovali společné jednání expertů s cílem vyjasnit si právní argumenty a celou záležitost uzavřít. Banka však bohužel na naše výzvy nereagovala,“ dodala mluvčí J&T.

Česká exportní banka poskytla v roce 2007 úvěr na stavbu závodu SSM. Slovakia Steel Mills začala vyrábět sochory a válcované produkty v roce 2011. Už o rok později však vykázala čistou ztrátu téměř 44 milionů eur. V předloňském roce prodělala 37 milionů eur. Potíže ocelárny kulminovaly začátkem loňského srpna, kdy Slovakia Steel Mills úplně zastavila výrobu. Ihned.cz dodává, že letos na jaře soud zamítl její restrukturalizaci.


Čtěte také:

ČEB ani na čtvrtý pokus neprodala pohledávku za Slovakia Steel Mills

Ocelárny Slovakia Steel Mills definitivně zkrachovaly

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web