Facebook může být přinucen k veřejnému úpisu

6.1.2011 8:30   |  

Facebook by mohl být americkou Komisí pro cenné papíry dotlačen k veřejnému úpisu akcií. Naznačuje to vyšetřování, které spustila investice 500 milionů dolarů banky Goldman Sachs do internetového gigantu. Obchod tak sociální síť ocenil na 50 miliard dolarů.

Kapitálová injekce od investiční banky je strukturována tak, že peníze neposkytne přímo banka, ale svým klientům nabídne možnost investování do Facebooku na neveřejném trhu. Banka dala svým klientům čas na rozmyšlenou do konce týdne. Sama očekává, že její klienti budou chtít investovat minimálně čtyřnásobek dohodnuté injekce – tedy dvě miliardy dolarů.

Komise velmi pečlivě sleduje takzvané sekundární trhy, kde se obchodují neveřejné společnosti, zda Facebook splňuje pravidlo, které společnostem více než s 499 akcionáři nařizuje přejít na veřejné burzovní obchodování. Experti se přou, zda by se způsob, jakým investiční banka Goldman Sachspostupuje, měl počítat jako jeden akcionář, anebo vytvoří stovky nových akcionářů Facebooku.

Facebook získal v roce 2008 výjimku z tohoto pravidla, když argumentoval tím, že většina jeho akcionářů jsou jeho zaměstnanci. Obchodní platforma SecondMarket, která obchodníkům umožňuje obchodovat s podíly v soukromých společnostech, uvedla, že si od ní Komise pro cenné papíry vyžádala určité informace. „Obdrželi jsme od komise žádost o dobrovolné poskytnutí informací a spolupracujeme,“ řekl Bloombergu mluvčí newyorského brokera Mark Murphy.

Americké zákony nařizují společnostem s aktivy za více než deset milionů dolarů a s více než 500 zaměstnanci přejít na veřejné obchodování s jejich akciemi. Zákon umožňuje některým skupinám, vystupovat jako jeden investor.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zákazníci mají zájem o nové služby, tvrdí O2. Zisk vyrostl na 2,5 miliardy

Zákazníci mají zájem o nové služby, tvrdí O2. Zisk vyrostl na 2,5 miliardy aktualizováno

Operátor O2 v prvním pololetí zvýšil konsolidovaný čistý zisk o desetinu na 2,55 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o necelé jedno procento na 18,22 miliardy Kč. Výnosy v… více

Mobilní web