Fannie Mae požádala o pomoc ve výši 8,5 miliardy dolarů

10.5.2010 16:36   |  

Hypoteční agentura Fannie Mae požádala americkou vládu o finanční pomoc ve výši 8,5 miliardy dolarů. Agentura totiž v prvním čtvrtletí vykázala vysokou ztrátu ve výši 13,1 miliardy dolarů. Jde tak již o jedenáctou čtvrtletní ztrátu za sebou.

Ztráta Fannie Mae činí 2,29 dolaru na akcii. Do údajů firma zahrnula i výplatu dividend pro stát 1,5 miliardy dolarů. Společnosti se sice podařilo snížit ztrátu, protože v čtvrtém čtvrtletí roku 2009 vykázala ztrátu 16,3 miliardy dolarů, což je 2,87 dolaru na akcii, přesto musela požádat vládu o další finanční injekci.

Fannie Mae tak následuje krok hypoteční agentury Freddie Mac, jež nedávno také vykázala vysokou ztrátu a požádala o pomoc ve výši 10,6 miliardy dolarů.

Fannie Mae se sídlem ve Washingtonu již za posledních deset čtvrtletí vykázala ztrátu ve výši 136,8 miliard dolarů a od dubna 2009 si od vlády musela již půjčit celkem 75 miliard dolarů.

Šéf Fannie Mae Mike Williams po oznámení uvedl, že agentura bude nadále poskytovat likviditu na domácím úvěrovém trhu. Agentura v prvním čtvrtletí pomohla dlužníkům splatit na 94 tisíc hypoték, aby se vyhnuli zabavení majetku.

Obě agentury, Fannie a Freddie, jsou pod kontrolou americké vlády, která je musela zachraňovat z finančních problémů. Na oba ústavy odborníci ukazují prstem jako na jedny z hlavních viníků finanční krize – nakupovaly totiž stále více rizikových hypoték, jejichž pád celou krizi zavinil. Dva exšéfové Fannie Mae tak v té souvislosti v dubnu předstoupili před kongresovou Komisi pro vyšetřování finanční krize.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web