Favorit na post šéfa ECB Draghi zatím nemá jistou podporu Německa

2.5.2011 9:45   |  

Německá kancléřka Angela Merkelová žádá několik vlivných postů v EU výměnou za podporu Itala Maria Draghiho, který je hlavním favoritem na post šéfa Evropské centrální banky. Píše o tom týdeník Der Spiegel. Draghi již získal podporu prakticky všech důležitých a velkých členských států eurozóny, Merkelová ovšem dosud svůj názor nevyjádřila, přestože bude pro volbu nástupce současného šéfa Jeana-Clauda Tricheta klíčový.

Německá kancléřka údajně prosazuje náměstka ministra financí Jörga Asmussena na místo šéfa vlivného hospodářského a finančního výboru EU (EFC), který sídlí v Bruselu. EFC připravuje materiály pro jednání ministrů financí eurozóny i celé evropské sedmadvacítky.

Jen Weidmann, který se dnes oficiálně stane šéfem Bundesbank, kde nahradí původního favorita na zisk postu šéfa ECB Axela Webera, by se podle představ Merkelové měl stát předsedou Rady pro finanční stabilitu (Financial Stability Board - FSB), kterou v roce 2009 založila skupina 20 největších ekonomik světa (G20). FSB nyní předsedá právě Draghi.


Čtěte také:

Sarkozy podpořil Itala na post šéfa ECB

ECB řeší nástupnictví. Hledá lídra a moderátora v jednom


Podle analytického serveru Eurointelligence ovšem Weidmann nemá téměř žádnou šanci, aby stanul v čele Rady pro finanční stabilitu. Sám má velmi omezené zkušenosti s mezinárodními financemi a zákulisní obchodování se zahraničními posty je v EU téměř nemožné.

Daleko pravděpodobnější je zisk křesla šéfa EFC pro Asmussena, který je sociální demokrat, a Merkelová by se tak mohla zbavit části tlaku uvnitř vlastní strany. „Podle našeho názoru jsou ale tyto návrhy spíše projevem čirého zoufalství,“ uvádí Eurointelligence.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Tam, kde nyní na dálnici D1 přikazuje značka jet nanejvýš osmdesátkou, začínají dbát na dodržování předpisů kamery. Jejich počet se má nadále zvyšovat. více

Komerční prezentace
Mobilní web