Fed bude bankám říkat, kolik si mohou účtovat

9.6.2011 18:18   |  

Americký senát velmi těsně zamítl oddálení účinnosti nového zákona, který stanoví limit, kolik mohou banky účtovat prodejcům za používání platebních karet.

Legislativa, která je součástí většího a dlouhodobějšího procesu zavádění nových pravidel finančního dohledu, umožní americké centrální bance (Fed) zastrojovat zmíněné poplatky.

Banky si nyní účtují v průměru 44 centrů za transakci, ale Fed by tento ukazatel rád srazil pod 12 centů. Banky doufaly, že senát zákon o rok odloží. To se nepovedlo a legislativa tak nabude účinnosti 21. července.


Čtěte také: Fed: Růst ekonomiky v některých částech USA zpomalil


Pravomoc limitovat poplatky, které banky účtují obchodníkům za zprocesování karetních plateb, dala Fedu reforma Wall Streetu známá jako „Dodd-Frank Act“. Rozhodnutí senátu srazilo dolů akcie karetních společností. Visa oslabila o 3,7 procenta, American Express 1,6, procenta a Mastercard 1,5 procenta.

Ačkoliv navržený limit poplatků nemá přímý dopad na karetní společnosti, investoři se obávají, že nižší příjmy z poplatků si banky budou kompenzovat nižšími platbami karetních společností. Akcie většiny bank po zamítnutí návrhu v senátu také oslabily. Analytici odhadují, že zastrojování poplatků bude stát americké banky 12 miliard dolarů ročně.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web