Fed bude bankám říkat, kolik si mohou účtovat

9.6.2011 18:18   |  

Americký senát velmi těsně zamítl oddálení účinnosti nového zákona, který stanoví limit, kolik mohou banky účtovat prodejcům za používání platebních karet.

Legislativa, která je součástí většího a dlouhodobějšího procesu zavádění nových pravidel finančního dohledu, umožní americké centrální bance (Fed) zastrojovat zmíněné poplatky.

Banky si nyní účtují v průměru 44 centrů za transakci, ale Fed by tento ukazatel rád srazil pod 12 centů. Banky doufaly, že senát zákon o rok odloží. To se nepovedlo a legislativa tak nabude účinnosti 21. července.


Čtěte také: Fed: Růst ekonomiky v některých částech USA zpomalil


Pravomoc limitovat poplatky, které banky účtují obchodníkům za zprocesování karetních plateb, dala Fedu reforma Wall Streetu známá jako „Dodd-Frank Act“. Rozhodnutí senátu srazilo dolů akcie karetních společností. Visa oslabila o 3,7 procenta, American Express 1,6, procenta a Mastercard 1,5 procenta.

Ačkoliv navržený limit poplatků nemá přímý dopad na karetní společnosti, investoři se obávají, že nižší příjmy z poplatků si banky budou kompenzovat nižšími platbami karetních společností. Akcie většiny bank po zamítnutí návrhu v senátu také oslabily. Analytici odhadují, že zastrojování poplatků bude stát americké banky 12 miliard dolarů ročně.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web