Fed je s výsledky zátěžových testů spokojen

Zátěžovými testy ve Spojených státech prošlo 15 z 19 největších amerických bank. Americká centrální banka otestovala stabilitu finančních domů v případě ještě hlubší recese než ta poslední.

Ben Bernanke, Fed
14.3.2012 15:11   |  

Relativně dobré výsledky si Fed okamžitě přisvojil s tím, že se mu podařilo přimět banky vybudovat odolné účetní bilance. Modelový krizový scénář nepříznivého vývoje počítal s propadem americké ekonomiky do další recese, růst nezaměstnanosti až na 13 procent a propadem cen nemovitostí o 21 procent. Zámořské stres testy staví převážně na vývoji realitního trhu na rozdíl o evropských, kde hraje větší roli situace na kapitálových trzích.

Americká centrální banka uvedla, že 15 z 19 finančních ústavů by udržela kapitálovou úroveň nad regulatorním minimem i v případě „extrémně nepříznivého“ ekonomického scénáře a to i za pokračování vyplácení dividend a odkupu akcií. Testy alespoň v jednom ukazateli neprošli Citigroup, MetLife, SunTrust Banks a Ally Financial. Nejhůře dopadla Ally Financial, u které by poměrný kapitálový ukazatel tier 1 spadl na pouhých 4,4 procenta.


Čtěte více:

Zátěžovými testy v USA neprošly čtyři z 19 klíčových bank

Bernanke chce chránit USA před krizí EU. Sklidil však kritiku


Banky které neprošly nesmí rozdělovat akcionářům kapitál a musejí revidovat své kapitálové plány. „Citi v letošním roce předloží Fedu nový revidovaný kapitálový plán tak, aby vyhovoval příslušným regulatorním požadavkům,“ uvedl Branislav Cehlárik, manažer pro vnější vztahy české a slovenské pobočky Citibank.

Výsledky testů, jejichž zveřejnění bylo uspíšeno o dva dny, protože Fed se obával jejich prosáknutí na veřejnost, odstartovaly růst akcií amerických bank v samotném závěrů zámořské obchodní seance. Finanční akcie z indexu S&P 500 rostly v den zveřejnění o 3,9 procenta a od začátku roku tak posilují o 18 procent. Nejlépe se dařilo akciím JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of America. Akcie Citigroup nejprve rostly o více jak šest procent ale poté, co se ukázalo, že banka neprošla testy oslabila o čtyři procent.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Firmy zapojené do projektu Transparentní spolupráce Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zveřejnily svoje platby lékařům za minulý rok. více

Komerční prezentace
Mobilní web