Fed nařídil největším bankám v USA nové zátěžové testy

18.11.2010 10:51   |  

Největší americké bankovní instituty se budou muset podrobit dalším zátěžovým testům. Nařídila jim to americká centrální banka (Fed). Účelem tohoto opatření je zjistit, zda by banky dokázaly ustát další hospodářskou recesi. Fed rozhodl, že pokud banky v testech uspějí, budou moci zvýšit výplaty dividend investorům.

Devatenáct největších bank Ameriky, nad kterými má Fed dohled, bude muset do sedmého ledna předat své informace. Údaje ukážou, zda mají banky dostatečné kapitálové rezervy ke krytí ztrát v důsledku zhoršení ekonomické situace. Mezi prověřované banky patří společnosti jako Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase & Co. a další.

Nové zátěžové testy jsou součástí snah Fedu zajistit stabilitu finančního systému. Ta byla těžce podkopána poslední hlubokou finanční krizí, k jejímuž ukončení Fed loni na jaře zásadně přispěl zorganizováním prvních zátěžových testů.

Výsledky tehdejšího testování byly plně zveřejněny, což posílilo důvěru investorů v bankovní systém a banky díky tomu mohly snadno získat nový kapitál. Výsledky nových zkoušek však už Fed nezveřejní. Vrátí se tak k tradici zachování důvěrnosti informací o zdraví jednotlivých bank.

Během finanční krize banky zastavovaly nebo omezovaly výplaty dividend. Nyní je chtějí zvýšit, aby přilákaly nové investory.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Hollande přijede do Česka ve středu. Přijetí na Hradě se zúčastní i Babiš

Hollande přijede do Česka ve středu. Přijetí na Hradě se zúčastní i Babiš

Francouzský prezident François Hollande přijede do České republiky tuto středu, čeká ho setkání s českým protějškem Milošem Zemanem. Potvrdil to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.… více

Mobilní web