Fed se připravuje na zvýšení úrokových sazeb, potvrdila Yellenová

Americká centrální banka (Fed) zůstává na cestě ke zvýšení úrokových sazeb v průběhu letošního roku. Problémy v zahraničí, například v Řecku a Číně, by neměly narušit příznivý vývoj ekonomiky Spojených států. Uvedla to šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu připraveném pro výbor Sněmovny reprezentantů pro finanční služby.

Sídlo amerického FEDu v Eccles Building ve Washingtonu
15.7.2015 15:11   |  

„Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle našeho očekávání, budou hospodářské podmínky v určité fázi letošního roku vhodné ke zvýšení úrokových sazeb,“ píše se v projevu. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby tak podporoval hospodářský růst.

Na červnovém zasedání centrální banka naznačila, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě letos.

Čeká se na růst inflace

Návrat k normalizaci měnové politiky nicméně podmínila dalším zlepšením podmínek na trhu práce a jasnými známkami růstu inflace.

Podle Yellenové sice zatím situace na trhu práce neodpovídá plné zaměstnanosti, měla by se však dál postupně zlepšovat. Šéfka Fedu rovněž předpokládá, že meziroční míra inflace se začne přibližovat dvouprocentnímu cíli centrální banky.


Čtěte také:

Yellenová: Fed zvýší úrokové sazby v USA zřejmě letos

Yellenová: Fed by mohl začít se zvyšováním úrokových sazeb. Po 10 letech

Fed nemá důvod vyhovět žádosti MMF, sazby zvýší nejspíš už letos

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web