Fed se v září zabýval hlavně otázkou odkupu dalších dluhopisů

12.10.2010 20:26   |  

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) se na svém posledním zasedání zabýval především otázkou dalšího odkupu státních dluhopisů. Ukazuje to zápis z jednání, který dnes Fed zveřejnil a jemuž finanční trhy věnovaly značnou pozornost. Nákup dluhopisů by měl centrální bance pomoci podpořit hospodářský růst.

Zápis z jednání, které se koná za zavřenými dveřmi, se zveřejňuje vždy s asi třítýdenním odstupem. Na poslední schůzce Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který o měnové politice v rámci Fedu rozhoduje, se ale členové výboru neshodli na tom, jak objemné by měly nové odkupy být.

Americkou ekonomiku trápí vysoká nezaměstnanost, která dosahuje téměř deseti procent, a drží se tak vysoko nad dlouhodobým průměrem. Pokud by se Fed k dalšímu uvolnění měnové politiky odhodlal, stalo by se tak patrně už brzy. Velká část analytiků věří, že to bude už v listopadu, FOMC ale žádné konkrétní datum nestanovil. Připouští ale, že to má být brzy.

Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování poklesem, většinu ztrát ale už během dopoledne smazaly a například index Nasdaq Composite se dostal do kladných čísel. Až do zveřejnění zápisu indexy kolísaly ve velmi úzkém pásmu, z něhož po zveřejnění zápisu začaly zpevňovat.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web