Fed se v září zabýval hlavně otázkou odkupu dalších dluhopisů

12.10.2010 20:26   |  

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) se na svém posledním zasedání zabýval především otázkou dalšího odkupu státních dluhopisů. Ukazuje to zápis z jednání, který dnes Fed zveřejnil a jemuž finanční trhy věnovaly značnou pozornost. Nákup dluhopisů by měl centrální bance pomoci podpořit hospodářský růst.

Zápis z jednání, které se koná za zavřenými dveřmi, se zveřejňuje vždy s asi třítýdenním odstupem. Na poslední schůzce Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který o měnové politice v rámci Fedu rozhoduje, se ale členové výboru neshodli na tom, jak objemné by měly nové odkupy být.

Americkou ekonomiku trápí vysoká nezaměstnanost, která dosahuje téměř deseti procent, a drží se tak vysoko nad dlouhodobým průměrem. Pokud by se Fed k dalšímu uvolnění měnové politiky odhodlal, stalo by se tak patrně už brzy. Velká část analytiků věří, že to bude už v listopadu, FOMC ale žádné konkrétní datum nestanovil. Připouští ale, že to má být brzy.

Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování poklesem, většinu ztrát ale už během dopoledne smazaly a například index Nasdaq Composite se dostal do kladných čísel. Až do zveřejnění zápisu indexy kolísaly ve velmi úzkém pásmu, z něhož po zveřejnění zápisu začaly zpevňovat.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web