Fed za finanční krize masivně podporoval evropské banky

1.4.2011 7:24   |  

Americká centrální banka (Fed) za finanční krize masivně podporovala evropské finanční domy, které si v rámci speciální úvěrové linky denně půjčovaly desítky miliard dolarů. Ukázaly to podrobné záznamy, které dnes Fed zveřejnil. Přiměl jej k tomu až soud, Fed se zveřejnění dlouho bránil.

Nejvíc Fed rozpůjčoval 29. října 2008, kdy si od něj banky vypůjčily 111 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu korun). Po úvěrech v nouzi sáhly i mateřské ústavy České spořitelny a Komerční banky.Zdaleka nejvíce peněž v rámci nouzového financování si od Fedu půjčily finanční ústavy Dexia a Depfa.

Ty si zmíněného 29. října 2008 vzaly skoro polovinu úvěrů, které Fed poskytl. Belgicko-francouzská Dexia si vypůjčila 26,5 miliardy dolarů (téměř 458 miliard korun), irská Depfa pak 24,6 miliardy USD (skoro 425 miliard korun). Depfa je součástí německé Hypo Real Estate Holding.

Obsáhlá zpráva obsahuje názvy finačnich institucí, zapůjčené částky

Zpráva obsahuje názvy finančních institucí včetně částek, které si od Fedu půjčovaly. Má více než 25 tisíc stran a poskytuje bezprecedentní obraz toho, které banky se ocitly v tak vážných problémech, že se musely obrátit s žádostí o urgentní pomoc na americkou měnovou autoritu. Fed nabízel nouzové úvěry za zvýhodněný úrok ze svého programu podpory finanční architektury v době od 8. srpna 2007 do 1. března 2010. Finanční krize vrcholila v posledním čtvrtletí roku 2008, z valné části v reakci na kolaps obří investiční banky Lehman Brothers.

Bezprostředně po pádu Lehman Brothers Fed nabídnul mnohamiliardové úvěry i dalším evropským bankám. Půjčila si tak i britská Bank of Scotland, rakouská Erste Group Bank či francouzská Société Générale. Poslední dvě vlastní banky v České republice, Erste je majitelkou České spořitelny a Société Générale Komerční banky.

Fed byl mnohokrát vyzván, aby předložil záznamy z dob, kdy byla finanční krize na vrcholu, vždy to ale odmítl. Minulý týden ale boj definitivně prohrál, protože americký nejvyšší soud potvrdil předchozí verdikt soudu nižší instance, který Fedu už dříve nařídil data zveřejnit.

Centrální banku ke zveřejnění informací nutila společnost Bloomberg LP, která je mateřskou společností agentury Bloomberg, a mediální společnost Fox News Network ze skupiny News Corporation. Média se odvolávala na americký zákon o svobodném přístupu k informacím, který vládním institucím nařizuje určité dokumenty zveřejňovat.

Fed se snažil obranu vystavět na tom, že zveřejněním záznamů by uškodil bankám, které si od něj půjčovaly. Fed měl prý obavy, že pokud názvy bank zveřejní, budou tyto banky u veřejnosti považovány za slabé. Hrozilo také, že banky by se zdráhaly vypůjčené peníze použít, a to právě proto, aby tím nedaly veřejnosti najevo, že mají problémy.Takzvaná zápůjční facilita, kterou Fed bankám nabídnul, je pro centrální banku důležitým regulačním nástrojem. Fed ji má připravenou k dispozici, aby se ujistil, že jsou komerční banky v době finančního stresu dostatečně likvidní.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web