Fed zvažuje, zda nebude nutná další podpora ekonomiky

15.7.2010 9:37   |  

Americká centrální banka (Fed) nyní odhaduje letošní růst největší ekonomiky světa poněkud pesimističtěji než na jaře a zejména se obává nepříznivého dopadu evropské dluhové krize. Na posledním zasedání svého měnového výboru Fed dokonce uvažoval, zda ekonomika nebude potřebovat nové stimuly. Akcie na zprávu zareagovaly poklesem.

Představitelé Fedu se nyní v průměru domnívají, že hrubý domácí produkt USA letos poroste v rozpětí 3,0 až 3,5 procenta. V dubnu Fed předpokládal růst mezi 3,2 a 3,7 procenta. Míra nezaměstnanosti podle nové prognózy Fedu zůstane do konce roku na 9,5 procenta a přinejlepším se sníží na 9,2 procenta. V dubnu Fed odhadoval pokles až na 9,1 procenta.

Členové měnového výboru Fedu se minulý měsíc shodli, že by měli být v případě nepříznivého ekonomického vývoje připraveni na dodatečné stimulační kroky. Žádná konkrétní opatření však zápis nenaznačil.

„Výbor bude muset zvažovat, zda nebudou vhodné další stimuly, pokud by se vyhlídky měly zřetelně zhoršit,“ uvádí se v zápisu ze zasedání měnového výboru 22.-23. června. Zároveň by však Fed měl testovat, jakým způsobem stahovat části rozsáhlé úvěrové podpory, kterou od finanční krize napumpoval do finančního systému.

Akciové trhy poklesly

V reakci na zprávu se nálada na finančních trzích po zotavení opět zhoršila. Americké akciové indexy ztratily dosavadní zisky a vrátily se do záporných čísel, technologické akcie však díky příznivým výsledkům hospodaření firmy Intel rostly.

V závěru obchodování index Dow Jones vzrostl o 3,7 bodu, tedy 0,04 procenta, na 10.366,72 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 však klesl o 0,17 bodu, neboli 0,02 procenta na 1095,17 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stoupl o 7,81 bodu, čili 0,35 procenta, na 2249,84 bodu.

Nedařilo se rovněž japonským akciím. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru klesl o 1,1 procenta na 9685,53 bodu a v jednu chvíli se propadl až na 9667 bodů. Ve středu index získal 2,7 procenta a dostal se nejvýše od posledního červnového týdne.

2750 USD a přiblížilo se zpět středečnímu dvouměsíčnímu maximu 1,2778 USD. Dolarový index vůči koši šesti měn klesl o 0,1 procenta na 83,328 bodu, k blízkosti středečního dvouměsíčního minima 83,205 bodu.

Pražská burze dnes podle očekávání analytiků otevřela v červených číslech, index PX odepisuje 0,16 procenta.

Sledujete české a zahraniční akcie online na E15.

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web