Finanční desatero: Jak na rodinný rozpočet

4.4.2011 9:56   |  

Nedávné průzkumy potvrdily, že finanční gramotnost obyvatel České republiky je malá a lidé neumějí se svými penězi příliš zacházet. Příčin může být několik, od složitosti a komplexnosti finančních produktů, neochoty sdílet s kýmkoliv své finanční problémy nebo třeba nepříliš velká důvěra ve finanční poradce.

1. Základní pravidlo, jak se starat o své peníze, pochází již od mezopotámských účetních a, světe div se, platí dodnes. Strana „má dáti“ se musí rovnat straně „dal“, tedy naše výdaje nemůžou být dlouhodobě ve výrazném rozporu s našimi příjmy.

2. Chceme-li začít spořit, není důležitá suma, ale samo rozhodnutí. To, že 500 korun uspořených za měsíc je málo, je výmluva. Platí, že v lepších dobách bychom měli myslet na zadní vrátka a ukládat víc peněz na horší časy.

3. Univerzální odpověď na to, jak nejlépe spořit, neexistuje. Každý člověk má svoje názory a ty prosazuje. Dobrý finanční poradce je od toho, aby se svým klientem rozvíjel právě tu jeho ideální formu spoření.

4. Pokud jste konzervativnější, zkuste se zajímat o stavební spoření, penzijní připojištění či termínované účty. Nabízejí sice malý, ale téměř stoprocentně garantovaný výnos. Tyto produkty využívají miliony lidí.

5. Začněte spořit tak brzy, jak to jen jde. Dovolme mladému člověku, aby svou první výplatu řádně oslavil a propil s kamarády, ale z té druhé by už měla část jít na spoření nebo na budoucí cíle.

6. V závislosti na svých cílech by měl člověk pravidelně odkládat mezi deseti a 20 procenty svých čistých příjmů.

7. Naprosto minimální rezerva pro mimořádné případy by měla být ve výši jednoho čistého měsíčního příjmu. Za optimální rezervu se považuje čtyři až šest čistých měsíčních příjmů. Ty by měly být uloženy tak, aby jedna třetina šla vybrat ihned, jedna třetina do měsíce a jedna třetina do čtvrt roku od vzniku potřeby po této rezervě sáhnout.

8. Na běžném účtu má smysl nechávat pouze tolik, aby tam jeden den před výplatou zbývala spíš symbolická suma v řádech jednotek tisíc. Vše ostatní patří na inteligentnější, lépe úročené finanční produkty.

9. Vyjít s penězi je zvlášť v dnešní době složité. Stále však platí pravidlo číslo jedna – rodina nesmí utrácet více, než vydělá. Půjčky mají opodstatnění pouze tehdy, když se za ně kupuje bydlení, nebo se za ně kupuje něco, co v budoucnu povede k vyšším příjmům (vzdělání, osobní počítač, auto pro taxikáře a podobně).

10. Není špatné se o svých financích poradit s odborníky.

Autor: Kamila Ondráčková, FinExpert.cz

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web