Finanční správa vyšetřuje účty Čechů v kauze britské banky HSBC

Desítky Čechů měly ve švýcarské pobočce britské banky HSBC účty podezřelé z praní špinavých peněz a daňových úniků. Finanční správa ČR teď vyšetřuje, jak je možné, že je daňový systém přehlížel. Případným provinilcům hrozí milionové pokuty i vězení.

 HSBC (ilustrační foto)
16.4.2015 7:22   |  

V rámci kauzy SwissLeaks, úniku dat o utajovaných podezřelých kontech, jež ve Švýcarsku vedli i mafiáni a váleční zločinci, se vyšetřují i pro média méně zajímavé osoby ze střední Evropy. Češi jsou podezřelí hlavně z daňových podvodů. Své peníze mohli nelegálně zdanit ve Švýcarsku nižší sazbou než doma.

„Správce daně má právo vyměřit daň tři roky zpětně, počítáno od termínu pro podání daňového přiznání či splatnosti daně,“ uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Nástroj, kterým úřad hříšníkům hrozí, však může být jeho slabostí. Po třech letech totiž pravomoci daňového správce příslušné země končí a zpětné zdanění není možné. Většina účtů na seznamu SwissLeaks přitom pochází z období 2005 až 2007.


*Čtěte také: Banka HSBC vedla černá konta a kryla daňové úniky, odhalili novináři MMF: Finanční rizika ve světě se v posledních měsících zvýšila Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC, podezírají ji z praní špinavých peněz**

Autor: lem

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web