Finančník Rajaratnam vinen, hrozí mu až 25 let vězení

11.5.2011 19:07   |  

Zakladatel hedgeového fondu Galleon Group Raj Rajaratnam byl dnes shledán vinným z konspirace a podvodu ve 14 případech zneužití důvěrných informací při obchodování s cennými papíry. Rajaratnam nyní může být odsouzen až k 25 letům vězení, napsala agentura Reuters.

Rajaratnam podle poroty v letech 2003 až 2009 získal pomocí podvodů výhodu na akciovém trhu, což mu vyneslo 63,8 milionu dolarů (přes miliardu korun). Obhájci tvrdili, že Rajaratnam se při svých obchodech řídil jen průzkumy trhy a dalšími veřejnými informacemi, a nikoli tajemstvími, která mu prozradili vysokými představiteli podniků.

Ze Srí Lanky pocházející finančník prozatím zůstane díky kauci v domácím vězení, ale bude elektronicky sledován. Výši jeho trestu by měl soud stanovit 29. července.

Analytici oslovení Reuters verdikt chválí. „Myslím, že není pochyb, že měl být shledán vinným. Mohla by to být špička ledovce,“ řekl Dan Seiver z Univerzity San Diego. „Během tohoto procesu byly utraceny miliony dolarů… Bude zajímavé sledovat, jaké výše dosáhne rozsudek,“ dodal právník Michael Koblenz.

Podle prokurátorů je tato kauza největším případem zneužívání důvěrných informací při obchodování s cennými papíry, který zahrnuje hedgeové fondy.


Čtěte také: Krále hedge fondů propustili na kauci


Nahrávky telefonních hovorů, které pomohly Rajaratnama usvědčit, podle expertů v budoucnu výrazně usnadní odhalování podobných podvodů. „Nahrávací zařízení mění pravidla hry na Wall Street,“ řekl Reuters právník Andrew Stoltmann. „Raj Rajaratham kvůli nim stráví ve vězení velmi dlouho.“

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web